Пол Нюман в другия живот: собственик на рали, пилот-състезател, бизнесмен-филантроп.
Пол Нюман в другия живот: собственик на рали, пилот-състезател, бизнесмен-филантроп.

Пол Нюман в другия живот: собственик на рали, пилот-състезател, бизнесмен-филантроп.

Собственик на половината от рали "Инди кар".
Любимата му музика е шумът на 8-цилиндров V-образен двигател.

След 50 години актьорска дейност, Нюман остава в историята на киното като един от малцината, успели да отбият встрани от инерцията на звездите във фабриката за мечти, да разчупи шаблонната опаковка на екранен идол, заложил на свойта красота. Той предпочита отразената светлина от блясъка на сериозната актьорска игра. Отхвърля пазарния рекламен етикет и гради своя творческа биография за сметка на истински преживените неща.
През 80-те основава успешно производство на храни с неговата марка: сосове за спагети и подправки за салати - "Пол Нюман собствено производство". Известен с чувство си за хумор, Нюман се самоиронизира, че изпитва по-голямо объркване при вида на отвратителна салата, отколкото на свой лош филм.
Свръхпечалбата от 100 млн. долара филантропът Нюман дарява за благотворителни цели. През 1994 г. получава Почетна награда "Оскар" за своята благотворителна дейност. Създава и финансира летен лагер за деца, болни от рак и други тежки заболявания на кръвта.
Собственик е на половината от рали "Инди кар". Попитан за любимата му музика, отговаря, че това е шумът на 8-цилиндров V-образен двигател. През 1979 година финишира втори в 24-часовата рали обиколка с Порше 935.
В момента живее със съпругата си актрисата Джоан Удуърд в Уеспорт, Кънектикът и е баща на младата актриса Лиси Нюман. От първия си брак има един син и две дъщери. Едниственият му син, Скот Нюман, умира през 1978 година от свръхдоза.

Автор: Златна Романова