28.11.2013: Украйна между Изтока и Запада - разговор със Соломон Паси в "Денят започва"
Решението за отказа на Украйна да подпише споразумението за асоцииране с ЕС не е изненадващо, смята бившият министър на външните работи Соломон Паси.
„Украйна от години се колебае във външнополитическата си ориентация - ту ще влиза в НАТО, ту няма да влиза, ту ще подписва с ЕС, ту няма да подписва", каза той.
Паси цитира украинския посланик в София, който казва, че Украйна не е прекратила европейския си път на развитие и не е това нагласата в страната.
Източното партньорство на ЕС е мост към шест държави. Тези шест държави са трите в по европейската част - Беларус, Молдова и Украйна. Беларус и Украйна бяха индивидуални членове на Общото събрание на ООН и чрез тях Съветският съюз имаше три гласа в ООН. Приднестровието все още е частично окупирано и няма пълен контрол на столицата върху тази област. Другите три държави са кавказките републики - Грузия, Армения и Азербайджан, като Азербайджан вече е първата полуазиатска държава, към която ЕС прехвърля такъв мост, заяви Паси.
Богдана Костюк, която работи в радио Свобода в Киев, заяви, че ситуацията в украинската столица е спокойна. Студентите вчера вечерта обявиха, че искат властта публично да обясни коя е причината Украйна да задържи процеса на подписване на споразумението с ЕС. Студенти търсят отговори на въпроси, които само представителите на властта могат да им отговорят, каза тя.
„Вчера интервюирах активисти на украинската студентска стачка и повечето от тях казват - господа журналисти, щом студенти в България могат да защитават правата си, значи и ние можем", обясни Богдана Костюк.
Според Паси обаче протестът в Украйна е близък с този в Турция, защото и на двете места хората протестират за европейските ценности, за които, по думите му, европейски ценности ние, след като сме влезли в ЕС, не трябва толкова да се притесняваме, а да ги прилагаме.
Украйна е много голяма и много сложна държава. Източната част на Украйна е по-близка по манталитет и култура до Русия, западната част - до Полша. Има три европейски държави, които имат големи малцинства там - това са Унгария, Полша и България. По различни оценки имаме между 280 хил. и един милион българи интегрирани в украинското общество и точно затова тези три държави - Полша, Унгария и България, би следвало да имат специален интерес към това, което се случва в Украйна, заяви Паси.