В това издание на предаването Ви припомняме събития и факти от 1981.
През 1981 година Българската телевизия започва да излъчва предавания и новини с жестомимичен превод, нещо, което прави и до днес. Лицето на жестомимичния превод в БНТ е Христо Семерджиев.
Гостуването на Херберт фон Караян през 1981-а е едно от най-важните културни събития през тази година. На 27 юли в София той получава орден "Кирил и Методий" първа степен за заслугите му към развитието на български артисти като Борис Христов, Николай Гяуров, Райна Кабаиванска, Антон Дяков, Алексис Вайсенберг, Ана Томова-Синтова.
На 31 март 1981-а за 12 конгрес на БКП и във връзка с честването на 1300-годишнината на българската държава е открит НДК. Кръглата годишнина се отбелязва бляскаво под личното ръководство на Людмила Живкова. В Шумен е открит гигантският монумент "Създатели на българската държава". Българската кинематография създава мащабната кинотрилогия "Хан Аспарух" на режисьора Калоян Велчев по сценарий на Вера Мутафчиева. В Берлин е открита изложба „1300-години България”.
През 81-а са премиерите на филмите "Боянският майстор" на режисьора Захари Жандов по сценарий на Евгени Константинов и Стоян Загорчинов и "Йо-хо-хо" на Зако Хеския и Валери Петров. "Йо-хо-хо" е първият български филм с римейк в чужбина. Във връзка с 1300-годишнината на българската държава е заснет и сериалът "Капитан Петко войвода" на режисьора Неделчо Чернев по сценарий на Николай Хайтов.
През 81-а на екран излизат още два знакови филма - "Масово чудо" на режисьора Иван Павлов по сценарий на Константин Павлов и "Мера според мера" на Георги Дюлгеров и Руси Чанев. 81-а е годината на още един обичан сериал - "Неочаквана ваканция" на режисьора Васил Мирчев по сценарий на Никола Статков и Иван Славков.
На европейското първенство в България от 19 до 27 септември 1981 година женският национален отбор начело с треньора Васил Симов постига ненадминат и до днес връх - страната ни става европейски шампион. На финала в зала Универсиада българските волейболистки побеждават считания за непобедим отбор на СССР с 3:0 гейма.
На 21 юли 1981-а на 38-годишна възраст почива Людмила Живкова и с нея приключва периодът на отваряне на социалистическата българска култура към запада.
През същата година на връх Рожен е открита най-голямата астрономическа обсерватория в Югоизточна Европа и на Балканския полуостров. Тя е най-голямата еднократна инвестиция на България в научна инфраструктура в размер на над 12 милиона лева.
Предаването "За един милиард" стартира през 81-а в радио-телевизионен център Пловдив. В него Живко Желев, Нери Терзиева и Пепа Славчева на живо дискутират парливи въпроси на социалистическата икономика, за качеството и дефицита на стоки.
На 24 май 1981 година в 9 часа и 18 минути отрядът на баретите, наричан тогава Специализиран оперативен милиционерски батальон, е вдигнат по тревога за първата си реална акция. Заместник-началникът на щаба подбира група от 3 офицери и 22 сержанти и ги запознава с обстановката - на летище Бургас е кацнал самолет ДС-9 на турските авиолинии, овладян от терористи. Бойците не са добре въоръжени, не познават района на летището и нямат данни за разположението в похитения самолет, но в крайна сметка заложниците са освободени, а терористите са заловени. Тази първа акция на българските барети е ценен урок и дава тласък на тяхната сериозна подготовка.
Албумът на дует "Ритон" "Прегърни ме" излиза в средата на 1981-а в рекордния тираж от 178 000 плочи. Следват три допълнителни тиража от общо 235 000 плочи.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News