Слънчевото затъмнение от 11 август 1999 година е наблюдаваното от най-голям брой хора пълно слънчево затъмнение, тъй като лунната сянка е минала над най-гъсто населените райони на Земята. По време на затъмнението Академията на науките съвместно с военно-въздушните сили провежда уникално за България изследване - на свръхзвуков истребител Миг-21 с екипаж подполковник Желязков и капитан Петров са монтирани оптически уреди. В продължение на 5 минути самолетът следва сянката със скорост 1600 километра в час на височина 13 000 метра от Силистра до Черно море, което позволява на учените да направят много по-пълни наблюдения на феномена.
На 21 август 1999 година започва акция, яростно осъждана от едни и горещо одобрявана от други. Събарянето на мавзолея на Георги Димитров в центъра на София се проточва подобно на прехода към демокрация. Взрив, втори, сградата се накланя, но не пада, налага се да бъде доразрушена със строителни машини. Любопитен детайл - събарянето на мавзолея отнема с два дни повече от построяването му.
На 26 юли е излъчена последната редовна емисия новини "Днес" на Ефир 2, нещата вървят към закриване на канала. Още следващата година, на 31 май в 21 часа и 10 минути, Ефир 2 казва "Сбогом!" на българските зрители с прощалния филм на Екатерина Генова "Ефир 2 - снимка за спомен".
През 99-а шапката и музиката на централната информационна емисия "По света и у нас" са променени.
На 6 февруари започва "Суматоха" на Невена Андонова, началото е дадено от Йордан Радичков, който прави и рисунката за шапката на предаването.
През 1999-а стартира и предаването "Умно село" с филми за Георги Калоянчев и за Киркор Азарян. В едно от изданията на "Умно село" Йордан Радичков най-лаконично определя що за предаване е това - поредица от пътувания към "планината Арарат" на всеки от представените български творци.
1999 е годината на още едно популярно предаване - детското "Спукано гърне" с участието на артистите Мирослава Гоговска и Ненчо Илчев и със специалното участие на Дони, в ролята на госпожа Летиция Каратемелкова.
През 1999 година Явор Дачков напуска радиоефира, за да започне авторското си телевизионно предаване "Гласове". За успеха му можем да съдим по вълнението, което предизвиква всяка негова неделна поява на екрана.
През 1999 излезе албумът "Как си, Тони?" на Тони Димитрова.
На 24 март 1999 генералният секретар на НАТО Хавиер Солана заповядва на командващия въоръжените сили на пакта в Европа генерал Уесли Кларк да започне въздушни бомбардировки срещу градове и военни обекти на СР Югославия.
На 9 юни в авиобазата на НАТО в македонския град Куманово сръбски генерали подписват военно-техническото споразумение за изтеглянето на югославските части от Косово, с което приключват преговорите между Югославия и НАТО, започнали на 5 юни в крайпътен македонски ресторант.
На 5 юли българският лев се отърва от три нули след деноминацията. Това беляза краят на борбата с хиперинфлацията, наследена от правителството на Жан Виденов.
Няма как да не си припомним и Измирското земетресение от 17 август, отнело живота на над 15 000 души.
През 99-а по БНТ тръгна едно предаване за забавна музика, което веднага се хареса не само на тинейджърите, но и на хора от всякакви възрасти, благодарение на чаровния си водещ. Заглавието е "Джубокс", а водещият - Део.
Специални гости в предаването "55 години от вашия живот" са Румънеца и Енчев.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News