„Анархизмът е презрение към законите, смелост да ги потъпчеш, жажда за отмъщение срещу робството, анархизмът е да вярваш в ръката си, когато държиш нож.” – Георги Шейтанов, в. ”Пробуда” 1919 г.
Що е анархизъм и имал ли е той почва у нас? Не много българи могат да отговорят на този въпрос, защото темата е подценена и неправилно пренебрегвана. Смъртта на анархиста Георги Шейтанов, от която ни делят 90 години, е повод „История.bg” да я „сложи на масата” за дискусия този понеделник, 18 май от 21:00 часа.
Темата за анархията ще дискутират в студиото на „История.bg” събеседниците на Георги Ангелов:
Георги Константинов
Революционерът анархо-комунист от школата на Бакунин, чийто принцип е “свободата без социализъм е привилегия и несправедливост, а социализмът без свобода – робство и скотство”, осъден през 1953-та, за взривяване паметника на Сталин в Борисовата градина.
Проф. Искра Баева
Преподавателката от Софийския университет, привърженичка на идеята, че идеалът за пълната свобода на човека, включително и от държавата, е прекрасен, но утопичен. Авторката и на статията „Държавност и анархия в българската история”.
Доц. Валери Колев
Специалистът по „Нова българска история“ и външна политика на България от Софийския университет, който определя анархизма като привлекателна лява утопия - напълно неспособна да изгради завършен проект на едно организирано общество.
Адв. Владимир Шейтанов
Братов внук на Георги Шейтанов, юрист-международник, дипломат и адвокат, защитавал 6-те българи по СПИН-процеса в Либия и българските моряци от кораба „Хера“.
Николай Поппетров
Ученият от БАН, експерт по българската политическа история от първата половина на 20-ти век, който оценява темата за българския анархизъм като интересна, но подценена и неправилно пренебрегвана.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News