У нас той е запомнен като най-отявления българомразец. Свързваме образа му с пушенето на пура, крилатите фрази, Втората Световна война и бомбардировките над София. Обвиняваме го за циничния език към страната ни, за арогантното отношение и за това, че ни е оставил на Сталин.
По света обаче Чърчил е всепризнат лидер от световна величина – демократ, борец за свобода, талантлив писател и най-вече победител, който пише историята.
Къде е границата между истината и историческата спекулация? Мразил ли е Чърчил България?
Участници в дискусията:
Професор Евгения Калинова. Преподавателят по Съвременна българска история в Софийския университет, автор на монографията „Победителите и България”, определяща Чърчил като политикът, който винаги ще гледа на нашата страна през призмата на британските интереси в Гърция.
Доцент Валери Колев. Историкът от Софийския университет, изследовател на външната политика на България и отношенията й с европейската дипломация, според когото Балканите са слабото място на Чърчил, така както Чърчил смята, че „Балканите са слабините на Европа”.
Доцент Костадин Грозев. Ръководителят на катедра Нова и съвременна история в Софийския университет, изследовател на българо-американските дипломатически и политически отношения през ХХ век.
Тони Николов. Главният редактор на Портал „Култура“, философът и журналист, за когото през фигурата на Уинстън Чърчил, като в историческо огледало за обратно виждане, могат да се проследят редица символични и несимволични войни на България.
Гледайте в понеделник от 21:00ч. по БНТ в дискусията „Чърчил и България“!