В "История.bg" правим дискусия за учебниците и преподаването на история в средното българско образование. Водещият Георги Ангелов постави въпросите, с които да очертаем проблема и да помогнем за разрешаването му.
В студиото, за да седнат около кръглата маса, дойдоха:
Проф. Евелина Келбечева
Преподавател в Американския университет в България, инициатор на обществена дискусия за опасността от фалшифициране на българската история, чрез създаване на добре организирано невежество и бездействие за промяна на учебните планове и текстове.
Проф. Илия Тодев
Директорът на Института за исторически изследвания при БАН, един от участниците в Инициативния комитет за преглед на учебниците по история, убеден, че човекът не може да мине без научно знание за миналото.
Радостина Николова
Главният експерт в МОН, пряко ангажирана с учебните програми по история и цивилизация в Дирекция "Образователни програми и образователно съдържание", отговаряща за разработването и прилагането на държавните образователни изисквания за учебно съдържание и учебните програми.
Светлана Михайлова
Преподавателят по "История и цивилизация" и "Свят и личност" на учениците от 5 до 12 клас в 127 СОУ "Иван Денкоглу", участник в конференцията "Образование на бъдещето" за създаване на съвременна образователна система, адекватна на потенциала и динамиката в 21 век.
Доц. Даниел Вачков.
Учен от БАН. Преподавател по история в Националната гимназия за древни езици и култури.
Своите мнения по темата задочно изразиха акад. Георги Марков от Института за исторически изследвания при БАН, историкът писател Ангел Николов, проф. д-р Христо Матанов, доц. д-р Валери Колев и както доц. д-р Александър Николов - и тримата от Историческия факултет в СУ.