Колелото на живота
Какви са богатствата на човека в два кръга...
Документален филм
В красива скалиста местност на брега на Янтра, на седем километра от Велико Търново, се издига Преображенският манастир - един от най-големите в България, в чието изграждане са участвали най-известните възрожденски майстори - Захари Зограф и Кольо Фичето.
След падането на България под турско робство манастирът е неколкократно опожаряван и плячкосван. През 1825 е изграден отново от отец Зотик, с помощта и средствата на родолюбиви българи. В продължение на три години (1849-1851) самоковският майстор-иконописец Захарий Зограф рисува стенописите и иконите в главната манастирска църква.
На най-видно място, върху южната външна стена, на олтарната абсида той изписва монументалните стенописи"Страшният съд" и "Колелото на живота", за да внуши на посетителите преходността на човешкото съществуване.
"Колелото на живота" изобразява живота в два кръга. Във външния кръг са материалните неща - кесията с парите и скиптърът на властта, към които човек се стреми до зрелостта си и те стигат до върха на колелото. След това започва спускането, през което всичко изчезва и настъпва старостта, но неспокойствието остава.... Във вътрешния кръг са духовните неща, които не се губят, а се трупат и създават богатството на душата - за хармонията и покоя в старостта, без угризения и страх....
*В недалечното минало Захари Зограф и "Колелото на живота" са изобразени на банкнотата на БНБ от 100 лева, която днес има колекционерска стойност.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News