н.а.Тодор Динов - творчески портрет
Как целият свят разпознава българската "Маргаритка"
Документален филм
Сценарий: Елена Сотирова, Иван Атанасов
Режисьор: Иван Атанасов
Оператор: Светлозар Антонов
Имало едно време... Български ренесанс през ХХ век
Филмът е посветен на Тодор Динов - Патриарх на Българската анимация.
С образование на художник на театрални декори, за кратко карикатурист във в."Стършел" и отговорник за агитацията в старата Народна армия, през "Българския ренесанс" на ХХ век Тодор Динов избира "движещите се рисунки" и този избор ще създаде Голямата школа в българската анимация.
Докато разглежда картини в стария Пловдив, Тодор Динов пътува към своето минало - през дома на родителите, бежанци от с.Кукуш, с уроците на първия учител по рисуване в Промишленото уилище, на изпитите в Художествената академия, до срещата с майсторите - Дечко Узинов, Илия Бешков, Иван Пенков и Борис Ангелушев. Времето припомня творчеството му в картини, карикатури и откъси от филми - анимационни и игрални.
Тодор Динов поставя началото на Българската анимационна школа, известна в цял свят.
Художникът организира бъдещата Студия за анимационни филми, от която произлизат всички големи автори в Българското анимационно кино. Създава първия български професионален анимационен филм "Юнак Варко", в традицците на "Дисни".
Освен класика художникът-аниматор Тодор Динов представя и модернизъм - в края на 50-те и началото на 60-те години на ХХ век създава "Прометей", "Ревност", "Гръмоотоводът", "Приказка за боровото клонче". Работи и в игралното кино за филмите "Иконостасът", "Парижки дъжд", "Барутен буквар", "Ламята".
"Маргартика" на Тодор Динов е позната из цялото земно кълбо.
Тодор Динов е "народен" и "артист" в истинското разбиране и значение на думите и образите.
Златна Романова
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News