Референдум - 4 март 2014: Смятате ли, че финансовите стимули могат да са начин за справяне с демографската криза?
Предаване: Референдум с Добрина Чешмеджиева, 04.03.2014
Смятате ли, че финансовите стимули могат да са начин за справяне с демографската криза? Това беше темата в предаването „Референдум”, върху която дискутираха многодетното семейство Петър и Марина Морчеви от Бургас, проф. Петър Иванов от Центъра за демографска политика, Антоанета Христова – директор на Института за изследване на населението и човека към БАН, доц. Атанас Щерев, проф. Искра Белева – зам.-директор на Института за икономически изследвания към БАН, проф. Михаил Константинов.
64,6 % от запитаните смятат, че финансовите стимули могат да помогнат за справяне с демографската криза. На противоположното мнение са 28,3 %. Без мнение са 7,1 %.
Семейство Морчеви, които имат 5 деца, заявиха, че получават преференции от държавата. На многодетните семейства децата им могат да ползват детска градина безплатно след третото дете. Петър Морчев предложи данъчни облекчения за многодетните семейства.
Проф. Петър Иванов коментира, че според данните на Националния статистически институт в циганския етнос 34,7 % от майките имат 4 и повече деца. Този процент в българския етнос е 1,6 %.
Антоанета Христова категорично отрече да има апокалипсис, свързан с демографската криза. Тя допълни, че помощите за деца са страшно малки. Социалните помощи трябва да са достатъчно големи, за да имат мотивационен ефект за раждане.
Демографският проблем не е медицински проблем, каза Атанас Щерев. Това е проблем на цялата държава и на цялата нация. Според него демографският проблем е предизвикателство на новия век. Демографският проблем не е само в България, той е в цяла цивилизована Европа, обясни той.
В момента България губи по 160 души на ден, припомни черната статистика проф. Михаил Константинов. Повече умират, отколкото се раждат. И между 5 и 10 хил. души напускат страната.
Ние се сриваме по две линии, подчерта той. Губим хора, и то с темпове, непознати в българската история, и катастрофално сриваме нивото си на образование. 37 % от българите по официална статистика са с до основно образование, 40 % от нашите ученици са функционално неграмотни.
Проф. Искра Белева цитира данни на Националния статистически институт, според които нацията се стопява. Проблемите са силно социално-икономически, изтъкна тя. Здравното състояние на нацията е част от проблема на намаляващото население.