Кой, как и защо управлява България след Освобождението – нещо като сериал, но без актьори и каскадьори, а както винаги с експерти – историци. Започва тази вечер в 21:00 и ще продължава в следващите понеделници. „История.bg” ще ни върне във времето, което Константин Иречек описва така: „Парламентът — огромно губене на време, много празни приказки за патриотизъм и малко дела. Груби материални интереси.” От тогава са минали 137 години...
Водещият Георги Ангелов започва тази вечер от първото правителство на Тодор Бурмов, а докъде ще спре зависи от събеседниците му:
Проф. д.ик.н. Нина Дюлгерова - експертът по история и теория на международните отношения с акцент Русия, Балканите и Източния въпрос; специализирала в Русия, Италия, Азербайджан, Холандия, САЩ и Полша; установила, че политическите процеси в Княжеството се развиват в сблъсъка между управленската некомпетентност на формиращия се български елит и диктата на Великите сили.
Доц. д-р Веселин Методиев - преподавателят по Нова история на България в Нов български университет, бивш вицепремиер, министър и депутат в четири Парламента, изследовател на българските държавни институции след Освобождението; автор на първата история на Министерския съвет в началните години 1879-1886 година.
Проф. дин Милко Палангурски - преподавателят по Нова и най-нова история на България във Великотърновския университет, автор на книга за историята на Княжеството, който твърди, че Конституция можеш да приемеш, можеш да изпишеш и името ѝ на своя бастун, но конституционалист не можеш да станеш за един ден.
Проф. д-р Петко Петков - преподавателят по Нова история на България във Великотърновския университет; председател на великотърновския клон на Съюза на учените, изследвал развитието на идеите за държавно управление и институционалните отношения в Княжеството и Царство България от 1878 до 1912 година.
Първият кабинет на България в "История.bg" - понеделник, 1 февруари, от 21:00 часа по БНТ1!