Приказка без край

Историята на първата българска сцена с кукли

Държава: България
Година: 2007
Времетраене: 60 минути
Приказка без край
За продукцията

Документален филм

Сценарий: Катя Петрова, Димитър Стоянович
Режисьор: Катя Петрова
Оператор: Николай Лазаров

Документалният филм "Приказка без край" е посветен на Централния куклен театър в София.

Историята започва с неговата основателка Мара Пенкова. За нея разказват колеги артисти, режисьори, театроведи и наследници - Евстати Евангелаков, Юлия Огнянова, Ива Хаджиева, Лиляна Дочева, Лина Бояджиева, Петър Цанков, Слава Рачева, Николина Георгиева, Атанас Бояджиев, Васил Стефанов, Стоян Джеджев, племенниците Георги Пенков (Джони) и Боян Пенков и др.

Репертоарът на Кукления театър е много дълъг и приказен и днес.

ИСТОРИЯ

Централният куклен театър в София е първият куклен театър в България. Основан е през 1946 от Мара Пенкова, с лични средства.

Първото представление е на 21 април 1946, с постановката "Татунчо и змеят" от Надя Трендафилова. Новата културна сцена бързо привлича общественото внимание. През 1948 е гласувана държавна субсидия в подкрепа на трупата, която получава статут на първия Държавен професионален театър в България. Първата му международна театрална проява е през 1958 в Букурещ, две години по-късно печели награда "За оригиналност и въображение " от Втори Международен куклен фестивал в Букурещ за спектакъла "Петя и вълка" по Сергей Прокофиев, с режисьори Атанас Илков и Николина Георгиева.

През 80-те и 90-те години на ХХ век, Централният куклен театър е в подем. Създадени са спектакли с популярност и признание за българското куклено изкуство по света - в Куба, САЩ, Канада, Европа, Япония. На сцената на Кукления театър са поставени над 350 спектакли, сред които още се помнят "Маугли", "Любопитното слонче", "Златка - златното момиче", "Пинокио - забранено за деца", "Голямото кихотене", "Приказка за чайка и банда котараци", "Вампирова булка", "Приказка за скитника Крал" и много други.

На 23 май 2003 Централният куклен театър е преименуван в Столичен куклен театър и става един от културните институти на Столична община. Има две сцени - основна на ул. "Ген. Гурко" 14 и втора - на ул. "Янко Сакъзов" 19, оборудвани с ателиета за изработка на кукли и декори и с модерно звукозаписно студио.

И днес Столичен куклен театър продължава да развива безценното наследство на Мара Пенкова и цяла плеяда творци на кукленото изкуство, разнесли славата на българската култура по света.

@ Столичен Куклен театър

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад