"Какво по-хубаво от това да си свободен, да казваш истината, да си различен от всички...
А може би... не е чак толкова хубаво?!
Зависи кога, къде, при какви обстоятелства?
До какво води отказът от конформизъм по време на социализма?
Какво по-хубаво в навечерието на студентския празник да направим първите си крачки към най-необговорения исторически период на България, в който израснахме, но днешните ученици и студенти – не познават.
Какво по-хубаво от това да отворим вратата към него с феномена Радой Ралин. Човекът, наречен от писателя Георги Марков уникално явление в живота на съвременна България. Творецът, на когото никак не му отива да се превърне в тема на предаването по повод своя кръгла годишнина. За това пък ние му посвещаваме 90-ия брой на предаването.
С Радой Ралин в "История.bg, в понеделник от 21:00 часа по БНТ1.
В разговора ще участват:
Проф. Божидар Кунчев - литературоведът, преподавател във Факултета по славянски филологии; автор на редица изследвания върху творчеството на значими български автори, между които - посветените на Атанас Далчев, Александър Вутимски, Иван Пейчев и Радой Ралин.
Проф. Петър Берон - ученият, политик, народен представител и общественик; дългогодишният директор на Природонаучния музей към БАН, преподавателят в Софийския и Пловдивския университети, кандидатът за вицепрезидент през 92-ра и за президент през 2001 и 2006 година.
Доц. дфн Пламен Дойнов - поетът, драматург, доктор на науките, ръководител на Департамент "Нова българистика" в Нов български университет, изследовател на феномена "соцреализъм" и неговите алтернативи в литературната история на комунизма, автор на пространно изследване за случая „Люти чушки“ – знаменитата книга на Радой Ралин.
Инж. Георги Пенков-Джони - българският маестро на звукови картини, специализирал електроакустика във Франция, с 40-годишен стаж като звукооператор в българското кино и заедно с Радой Ралин – един от създателите на сатиричните миниатюри „Фокус”, нарекъл Радой Ралин – „народният будилник”.