Скакалец. Не, този не го знаете. Макар и добре известен, скакалецът крие неподозирани възможности. Те са вплетени в механизма на скоковете му и натрупването на еластична енергия.
Внимателните наблюдения на учени от университета в Тел Авив са родили идеята за създаване на скакалец-робот, който в бъдеще би могъл да оказва безценна помощ в областта на автономното наблюдение или при извънредни ситуации. Лабораторният модел е направен от въглеродни нишки, метални пружини и пластмасови части, оформени от 3D принтер. Как се задвижва подобна зоо-машинка?
Амир Аяли, професор по зоология: "Скакалецът използва механична енергия в съчетание с мускулната си сила при осъществяването на скоковете си и именно това имитираме... Използваме миниатюрен мотор, който генерира или натрупва механична енергия. Тази енергия е подобна на енергията в краката на скакалеца и именно тя изстрелва робота във въздуха."
Роботът може да измине забележителните три и половина метра с един скок, а леката му и здрава конструкция позволява той да издържа на големи ускорения. Вдъхновеният от природата робот е съвместен проект на инженери и зоолози. За разлика от дроновете, които могат да летят около 30 минути, роботът-скакалец, който черпи енергия от литиево-йонна батерия, може да извърши до хиляда скока с едно зареждане. Очакваната му цена при масово производство е около 100 долара. С тези характеристики пред него се открива широко поле за изява - от помощ при установяване на петролни разливи до най-разнообразни мисии, свързани с наблюдение и придвижване на труднодостъпни за човека места.
Автор: Милен Атанасов
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News