Светлините на града
Въображението ги "издига" там, откъдето падането е най-болезнено...
Драма
Сценарист и режисьор: Чарлз Чаплин
Музика: Чарлз Чаплин
В ролите: Чарли Чаплин, Вирджиния Черил, Флорънс Лий, Хари Майерс и др.
ФАБУЛА
От странна и непостоянна връзка с пиян ексцентричен богаташ, милосърден Скитник събира средства в помощ на сляпа продавачка на цветя...Срещата им след "проглеждането" е непредвидима.
ФИЛМЪТ
В "Светлините на града" приятелството и социалното положение се оказват твърде непостоянни в един жесток свят, в който само въображението може да се издига, но само до... "момента на проглеждането".
"Светлините на град" е признат за "най-тържествения филм" на Чаплин, сниман след въвеждането на звука в киното и съпътстван с партньорски трудности и с разни сюжетни варианти - общо филмова работа за 2 години и 8 месеца, от които 190 дни само за снимки. Сюжетът минава през промени с постоянна основна идея - слепотата. Първият вариант на сценария е за клоун, който крие здравословен проблем от малката си дъщеря. Последният е за сляпа жена, която създава романтичен образ на невзрачен и жертвоготовен скитник. От всички сценарни версии ясен е само финалът: как прогледналата сляпа жена ще реагира на истинския образ на своя благодетел. В края на живота си Чаплин все още се възхищава на тази сцена, в която "сякаш не играе"...
За ролята на сляпото момиче е избрана 20-годишната Вирджиния Черил от Чикаго, която не е актриса. Неопитността никога не е била предимство за перфекциониста Чаплин - той иска актьорите точно да следват инструкциите му и води Черил с указанието да гледа в него с празен поглед и без никакъв знак, че има някой насреща. Сътрудничеството им е трудно. Вирджиния Черил е първата актриса, с която Чаплин не установява никаква близост и взаимна симпатия. 40 години по-късно тя признава: "Чаплин не ме харесваше и аз никога не го харесах". Той пък я определя като "непосветена на работата и аматьор". Дори е склонен да я замени с Джорджия Хейл от "Треска за злато", но накрая въпреки вътрешните им конфликти Чаплин получава от Черил ролята, която очаква.
Още преди да са започнали снимките, вече се е появил звукът в киното. Тази революция е голямо предизвикателство за Чаплин, повече отколкото за всеки друг в нямото кино. Проблемът е, че неговият миманс е разпознаван от целия свят, всеки си е създал собствена представа за гласа му и рискът е дали многобройната публика няма да се отдръпне и разочарова, ако Скитникът започне да говори на английски. Въпреки звуковите възможности режисьорът Чаплин все пак решава да снима ням филм, но с по-добре синхронизиран музикален съпровод и с няколко звукови ефекта. Новост е, че записва цялата музика с оркестър на живо.
Премиерата е най-брилянтната в историята на киното по това време. В Лос Анджелис гост на събитието е Алберт Айнщайн, в залата в Лондон зад Чаплин е седнал Бърнард Шоу. Критиката е във възторг, издигайки "Светлините на града" като "Чаплиновия зенит".
СЮЖЕТ
На градско събиране за откриване на паметник, в прослава на "Мира и Благополучието", тълпата вижда скитник, заспал в скута на "благополучието".
Едва измъквайки се от възмутените граждани, полицаи и вестникари, Скитникът се озовава пред сляпа продавачка на цветя. Красива, патетична и доверчива, тя "вижда" в него "богат" човек.
Късно вечерта Скитникът спасява от самоубийство пиян милионер, който го кани у дома си, но на сутринта изтрезнелият богаташ изобщо не го разпознава и го прогонва.
На другия ден Скитникът търси сляпата цветопродавачка и като не я открива на обичайния уличен ъгъл, стига до дома й. Там разбира, че тя е болна и само скъпа операция в Швейцария би могла да я спаси.
В стремеж да й помогне за наема, Скитникът работи като чистач на улицата и като боксьор в уредени мачове. За кратко отново среща милионера, който в щедрото си пияно състояние му дава парите, от които се нуждае за операцията на сляпото момиче. Но на сутринта, изтрезнял и арогантен, богаташът гневно се оплаква на полицията, че е обран. Скитникът е арестуван за обир на милионер и вкаран в затвора.
Месеци по-късно Скитникът е освободен и случайно минава покрай елегантен магазин за цветя, в който вижда своята любима продавачка, излекувана и търсеща с поглед онзи благороден човек, който й е помогнал. В нейните слепи представи той е бил богат и красив. Смутена от преминаващия Скитник, който я съзерцава, от жалост тя му дава цвете и монета. Докосвайки ръката му, разпознава своя спасител....
Златна Романова
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News