Слънце. Вятър. Всичко това го има в изобилие в Барселона. Един испанец реши да впрегне природните сили в работа. Не става въпрос за битка с вятърни мелници. Целта на Рамон Баргайо е уловената от слънцето и вятъра енергия да захранва лампите по крайбрежните улици на Барселона.
Рамон Баргайо, Политехнически университет в Барселона: "Предизвикателството беше голямо, защото генераторите често се нуждаят от вятър с висока скорост, за да се задвижат. Трябваха ни обаче генератори, способни да работят при ниски обороти. Освен това трябваше да отчетем и факта, че генераторите са по-ефективни при по-висока скорост на въртене. Ефективността им при ниска скорост също е ниска. Това беше основното предизвикателство. И ние се справихме с него."
Това е първата в света автономна система за улично осветление. Стълбовете са високи 10 метра. Те имат монтирани два слънчеви панела, вятърна турбина и акумулатор. Какво ще се случи, ако вятърът утихне, а слънцето не свети достатъчно ярко? Няма причина за притеснение, уверява испанският инженер. За да светнат лампите е необходим само лек бриз. А такъв край морето не липсва.
Педро Монтес, дир. на компания за разработване на ветрогенератори: "Дори и при много слаб вятър, тази система може да произведе електричество. Можем да получим електричество при вятър със скорост два метра в секунда, докато повечето генератори се нуждаят от вятър поне четири-четири и половина метра в секунда."
Турбината е направена от графен, тя се върти със скорост 10 до 200 оборота в минута. Максималната ѝ мощност е 400 вата. Произведената енергия е достатъчна, за да осигури осветление поне за 10 часа през нощта. От икономическа гледна точка, новият тип улично осветление е по-изгоден в сравнение със стандартните. От екологична - предимствата на проекта на Баргайо са безспорни.
Педро Монтес, дир. на компания за разработване на ветрогенератори: "В сравнение с обикновеното улично осветление, тези лампи спестяват на година по около 2 тона вредни емесии."
Екипът на Рамон Баргайо възнамерява да направи системата още по-ефективна - с генератор, който ще работи при по-ниска скорост - 10 до 60 оборота в минута. За някои идеите на испанския инженер може все още да изглеждат като битки с вятърни мелници. Баргайо обаче успя да улови природните сили и да произведе достатъчно енергия, за да са освети крайбрежните улици на Барселона.
Резултат, който впечатли местните власти. Такива лампи ще бъдат монтирани и в други части на града. Намерението на градоначалниците е Барселона да добива все по-голяма енергийна независимост. И затова през следващите години ще се търсят най-ефективните модели за производство на енергия.
Автор: Биляна Бонева
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News