Войните на Наполеон: Войната на Шестата коалиция
"Кампанията е проиграна, но не и войната", така си мисли Наполеон и още се надява на победа, докато... не загуби всичко
4-сериен документален филм
Сценарий: Марина Бандиленко
Режисьори: Андрей Верещагин, Павел Тупик
Художник-постановчик: Александр Якимов
Оператор: Дмитрий Киптилий
Музика: Дмитрий Рябцев
Задграничният поход на Наполеон се обръща! От изпепелена Москва до красивия Париж .... , с битките край Кулма, Дрезден и Лайпциг. Това е обратният път на войната към края на най-опасната владетелска мечта за диктатура над Европа. Историята е разказана с документи, компютърни технологии и игрална възстановка- във втория филм от поредицата"Наполеонови войни" на продуцентите от "Стар медия" и "Бабич дизайн".
На руска земя намеренията на Наполеон се провалят, армията му се разпада, но той бързо бяга към Париж и събира друга войска за нов удар срещу Александър І. Руската армия не бърза и следва Бонапарт - назад през покорените територии. Европейските владетели се изкушават да заемат мястото му, но са уморени и останали почти без средства.
След временни съюзи на някои от тях - като Франция, Англия и Австрия, после Прусия и най-вече Полша, в хода на събитията всички се предават и предпочитат да се обединят, за да сложат край на тези безкрайни войни. Освен това започват и предателствата. Александър І от император влиза в ролята на дипломат. А на бойното поле "за руския войник най-добрата смърт е германската" и Наполеон е разбит в битката при Лайпциг.
Руската армия изчаква два месеца, за да премине Рейн и да влезе победоносно в Париж. Покоряването е взаимно - за французите с война, за руснаците - с красота.
Междувременно се свиква Виенският конгрес, който създава Виенската система на международни отношения с т. нар. "Виенски концерт" , който ратифицира Правилата за хегемонията на държави и баланс на "великите сили" през следващите 35 години.
Войните на Наполеон са най-опустошителните в историята дотогава - с 3.5 млн загинали войници.
Последната му битка е на 18 юни 1815 при белгийското селище Ватерло, останало и до днес като нарицателно име и знак за крах.
Златна Романова
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News