Зарево над Драва

Критичният фронт на войната съвпада с кризата в България. Разрухата и смъртта са по-големи от героизма...

Държава: България
Година: 1977
Времетраене: 80 минути
Зарево над Драва
За продукцията

Историческа драма

Сценарий: Павел Вежинов, Рангел Игнатов
Режисьор: Зако Хеския
Оператор: Крум Крумов
Музика: Симеон Пиронков
Художник: Константин Русаков

В ролите: Георги Георгиев–Гец, Георги Черкелов, Лидия Вълкова, Петър Слабаков, Андрей Чапразов, Досьо Досев, Иван Налбантов, Стефан Данаилов, Добринка Станкова, Илия Добрев, Кристиян Фоков, Николай Узунов, Антон Карастоянов, Джоко Росич, Вълчо Камарашев, Стефан Илиев, Александър Притуп, Васил Михайлов, Владимир Гусев, Зигфрид Вайс и др.

ФАБУЛА

Командир на полк търси предатели отвътре, докато войниците му воюват на чужда територия в решаваща битка от Втората световна война.

ФИЛМЪТ

"Зарево над Драва" е историческа суперпродукция за съдбовен момент в изхода от Втората световна война, във време на национална криза в България.

Филмът впечатлява с мащабите и реализацията от 1974, още повече днес, когато новото кино разчита на технологии. Продукцията е снимана с голям екип и международен актьорски състав, с истински батални сцени, на автентични места и със сериозна историческа драматургия.

СЮЖЕТ

Сюжетът не е бойно приключение, а страница от действителността през пролетта на 1945 година - в България и на фронта - през последните месеци от Втората световна война.

Представена е картината на българското офицерство и грижите на отговорните министерства, разделени по партии и подчинени на външни интереси.

В България цари междувластие, офицери са безразборно съдени от цивилен съд, липсват кадри в армията, министрите се грижат за бъдещето си според конюнктурата и разпределението на силите, а войската се попълва от затворници и политически арестанти на поредната власт.

В критичен сблъсък на интереси е сформирана помощна българска армия за боевете на Драва, от които зависи изходът от войната срещу хитлеристка Германия.

Командващият е честен военен кадър с идеали, освободен като политически затворник (със скалъпено обвинение), попаднал на опасно място, с още по-опасни отношения отвътре...

Боят е страшен, изводът е вечен. Хаосът и жертвите още веднъж доказват трагичното безсмислие на всяка война, която не може да оправдае разрухата и смъртта на невинните с героизъм...

Златна Романова

"Зарево над Драва" е произведен от Държавната Студия за игрални филми "Бояна", с благодарствено съдействие и участие от всички видове войски на Българската армия.

"Зарево над Драва ", 1 част

Ранната пролет на 1945 година. Бившият политзатворник Боян Василев е изпратен като политически командир на фронта в Унгария. Преди да замине, той се разделя със съпругата си Вера, свързала се с друг по-изгоден мъж, докато той е бил в затвора.

"Зарево над Драва ", 2 част

Боян Василев пристига на фронта в труден момент - войниците от полка са се разбунтували. Започват тежки боеве край Драва. Реакционно настроените офицери саботират действията на Българската армия. Боян разкрива плановете им и предателите са разжалвани. Полкът предприема голяма офанзива. Българската войска отблъсква врага след кръвопролитни боеве и трудни преходи.

В битката Василев е ранен и загубва зрението си, но успява да удържи фронта. Напуска армията и дори предателите му отдават чест.

НАГРАДИ:

Голямата награда "Златна роза", Награда за мъжка роля на Георги Георгиев-Гец и Награда за операторско майсторство на Крум Крумов от Фестивала на българския филм във Варна /1974/

Награда за сценарий на Павел Вежинов и Рангел Игнатов от Съюза на Българските писатели

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад