2016-та може да се окаже годината на жените. Управлението на Великобритания вече премина в ръцете на консерваторката Тереза Мей. Преди няколко седмици римляните избраха да бъдат ръководени от жена. Вирджиния Раджи стана първата жена- кмет в историята на Вечния град. Статистиката показва, че сега 17 държави се управляват от представители на нежния пол. А до края на годината към списъка може да се присъединят и Съединените щати – с първата жена президент.
Дали светът е на мъжете? Може би. Но има жени, които умело въртят света. Те са обичани, но и презирани. Критукавани и възхвалявани. За някои управлението им е възкръсване, за други – катастрофа. Тези жени предизвикват различни чувства, но никога безразличие. Те смело се задържат на върха, не търпят стереотипи и изкореняват клишета. Не се притесняват да сядат на масата на преговорите срещу мъже или пък да носят екстравагантни брошки, за да демонстрират отношението си към диктаторите. Това са жените, облечени във власт.
Мадлин Олбрайт, бивш държавен секретар на САЩ: "Да, има голямо предимство да си жена. Мисля, че сме много по-добри в междуличностните отношения, вероятно имаме способността да казваме нещата такива, каквито са."
"В политиката, ако искате нещо да бъде казано, помолете мъж, ако искате нещо да бъде свършено, помолоте жена”, житейско прозрение на Желязната лейди. В продължение на 11 години Великобритания беше в нейните ръце. Управлението на Маргарет Тачър остави отпечатък не само върху Острова, но и върху целия свят. В историята завинаги се запечати думата „тачеризъм”. Икономически термин, който съчетава убежденията на „желязната лейди” за класически либерални ценности, финансова дисциплина и широка приватизация.
В политическия жаргон навлезе и думата „меркелуване”. Някои го определят като дарба, други като недостатък. Но това е стилът на управление на германската канцлерка, която 6 години поред оглавява класацията на Форбс за най-влиятелната жена на планетата. Когато има проблем, Ангела Меркел го оставя да се поуталожи. Но след известно мълчание, тя взема решение, което отеква в целия свят. „Просто Ангела оставя момчетата на голямата сцена да се налудават”. Така хроникьорите обясняват политическото поведение на канцлерката.
Инстинкт, шесто чувство - понякога действията и решенията на жените с власт остават неразбрани.
Мадлин Олбрайт: "Когато на хората от екипа кажех: „Чувствам, че трябва да направим нещо по въпроса”, мъжете ми отговаряха: „Какво имаш предвид? Как така чувстваш?”. Но веднъж седнахме на масата на преговорите с външния министър на Финландия Таня Халонен, обсъждахме контрола въхру въоръжаването и тя каза: „Ами чувствам, че трябва да направим нещо по въпроса”. И тогава колегите ми мъже разбраха за какво става въпрос."
Дали светът щеше да е по-хубав, ако беше управляван само от жени? Е, в това дори самите всатимащи жени не са убедени.
Мадлин Олбрайт: "Когато има повече жени, тонът на разговора се променя. А също така и целите се променят. Но това не означава, че целият свят ще бъде по-добър, ако е ръководен само от жени. Ако си мисилите така, то вие сте забравили какво беше в гимназията."
Жените неведнъж са доказвали, че умеят да управляват - в семейството, в авацията, в Космоса и в политиката. Едва ли навлизането им в политиката може да се нарече мода. По-скоро вече е необходимост, независимо дали начинът на управление допада на мъжете.
Автор: Биляна Бонева
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News