155 години БАН: живият дух на създателите

Историческата крачка на България за просвещение, наука и прогрес започва преди 155 години и продължава с дейността на Българската академия на науките

Държава: България
Година: 2024
Времетраене: 55 минути
155 години БАН: живият дух на създателите
За продукцията

Документален филм

Режисьор: Ина Анева
Музика: Огнян Николов

"155 години БАН – Живият дух на създателите" е вдъхновяващ разказ за несломимия дух и отдадеността на българските умове, които през вековете са изграждали пътя към просвещението и националния подем.

Филмът е създаден от доц. Ина Анева - научен секретар на БАН, с участието на учени, обединени от историческия идеал и каузата да покажат, че духът на създателите на Българското книжовно дружество, превърнало се в Българска академия на науките, е жив вече 155 години, осветлява пътя на постиженията в България и е стожер на българската наука, икономика, култура и прогрес.

Историята във филмовия разказ преминава през различните епохи - от основаването на БАН до съвременността, като показва ключовите моменти и личности, допринесли за развитието на науката и държавността в България.
Приносът на Михаил Арнаудов, Марин Дринов, Васил Стоянов, Васил Друмев и Васил Левски е представен от водещи в своята област български учени - проф. Петър Желев, проф. Георги Гаджев, доц. Димитър Антонов, доц. Светослав Георгиев и студентът Стоимен Шопов.

Академик Юлиан Ревалски въвежда в основаването на Академията като Българско книжовно дружество през 1869 г., цели девет години преди Освобождението на България, и акцентира на неуморимата воля на родолюбци, загрижени за науката като основа за прогреса на обществото.

Академик Михаил Арнаудов анализира архивните документи от създаването на Книжовното дружество в Браила, разкривайки важни събития и личности в този процес. Пресъздадена е срещата между Марин Дринов и Васил Стоянов в Прага през 1867 г., когато обмислят начини за повишаване на образованието и повдигането на духа на българския народ. Представена е преписка между Марин Дринов и Нешо Бончев, която осветлява чистотата на характерите им и полета на мисълта в този период. Възстановени са моменти от кореспонденцията между Васил Стоянов и Марин Дринов, в които те споделят своите мечти и и трудности по пътя към създаването на устойчива организация.

Хрониката стига и до съвременността с предизвикателствата, пред които е изправена Академията през последните години, особено периода 2008-2012. Академик Никола Съботинов споделя за трудностите, за последвалия международен одит и протестите, които са помогнали за спасяването на БАН.

Дейността на Академията за науки е мащабна и не може да се събере в един филм - от атоми и ДНК-молекули през растения и земни пластове до ядрени реакции и АЕЦ Козлодуй.

В "155 години БАН" е показана малка част от работата на учените от различни институти, с дейности с общонационално значение, с тяхната международната активност и признанието, което получават в света.

Голяма гордост за БАН са Центърът за обучение на докторанти и Ученическият институт, които обещават, че мисията на създателите на Академията ще бъде продължена.

Академик Ревалски отправя поглед и към бъдещето, с вяра и оптимизъм за предизвикателствата и възможностите, които предстоят за БАН и устойчивото развитие.

Историята показва, че в най-тежките моменти на бездържавие и кризи Българската академия на науките надживява политически и исторически бури и се утвърждава като стожер на българския дух и просперитет.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад