Фредерик

Интимните терзания и музикалните поеми на Фрередик Шопен, разказани в пиеса...

Държава: Полша
Година: 2018
Времетраене: 82 минути
Фредерик
За продукцията

Театрална драма

Режисьор: Агнешка Липец Вроблевска
В ролите: Павел Смагала, Кшищов Шчепаняк, Михалина Олшчанска, Гражина Баршчевска и др.

ПИЕСА

"Фрередик" е телевизионна пиеса, посветена на полския композитор и пианист Фредерик Шопен - с неговия социален, душевен и музикален свят.

ФРЕДЕРИК ШОПЕН

Адмириран и неглижиран, Фредерик Шопен оставя предимно сантиментални произведения за пиано - ноктюрна, валсове, но и полонези и мазурки, преминавайки през Полша, Виена и Париж.

Ранните успехи на Фредерик започват от детството във Варшава, където живее в домашен уют, родителите му подкрепят неговия талант и се грижат за качественото му образование. Въпреки богатия културен живот в полската столица за Шопен няма по-висока платформа за развитие с неговата брилянтност. Първото му пътуване във Виена е на 19 години, второто е окончателно напускане на Варшава, три седмици преди Полското въстание и събитията от Ноември 1830-31.


Фредерик Шопен се установява в Париж, където страда от лошо здраве, от аферата с Жорж Санд, от изолираната общност - полските приятели са хладни с него, връзката му с родината е музикална - пише мазурки и полонези, кореспондира със семейството си, посещава родителите си ваканционно в Карлсбад, курортен град в днешна Чехия.

Утехата за Шопен е пристигането на сестра му Лудвика със съпруга й през 1835. Следващото й пристигане ще бъде скоро и последно, когато трябва да се грижи за смъртно болния си брат въпреки ревността на съпруга си.

В Париж композиторът свири и създава музика, има много участия и отбрани представяния, но изразява тъга и самота.

Предполага се, че сърдечните страдания допринасят за ранната смърт на Шопен, особено дългата афера с писателката Жорж Санд, за чиято незаконна дъщеря Соланж той се грижи, като има и още интимни сенки - от сексуална връзка с друг пианист.

Фредерик Шопен умира на 39 години, на 17 октомври 1849, в апартамент на площад "Вандом" в Париж, където издъхващият музикант е заобиколен от шепа близки приятели и хол, пълен с фотографи и новинари.

Дали Шопен е бил носталгичен композитор, салонен импровизатор и тонален съвършен пианист, какви са били социалните и емоционалните му трагедии е обект на множество съждения и истории.

В хронология на класическата музика Шопен е наследник на Бах, Моцарт и Бетовен, дори да се твърди, че те не му допадат, и създава други форми на музикално изразяване и нова клавирна техника, чийто последователи са Игор Скрябин, Габриел Форе и Клод Дебюси.

Френският скулптор Жан-Батист Огюст Клезанже, който се жени за дъщерята на Жорж Санд - Соланж, снема отпечатък от лицето на покойника и отлива Смъртната маска на Шопен.

Огюст Клезанже създава и белия мраморен паметник на гроба на Шопен в Пер Лашез, с фигура на музата на музиката - Евтерпа.

*Досега са открити само две фотографии на Шопен, от Париж.

Златна Романова

*"Фредерик" е епизод от полска тетатрална поредица за класически и съвременни автори и пиеси, от 1954 до днес - "Тристан и Изолда", "Американска трагедия", "Цезар и Клеопатра", "Бал в операта", "Кралицата на Франция", "Антигона", "Прометей", "Хамлет" и т. н.

**"Фредерик" е 22 епизод от 65 сезон на поредицата през 2018, представен от театралната сценаристка и режисьорка Агнешка Липец Вроблевска.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад