География на фолклора

Панорама на българската народна песен по географски области

Държава: България
Година: 2004
Времетраене: 30 минути
Гледайте по БНТ 4 на: 17.07.2024, 05:25
География на фолклора
За продукцията

Документална поредица


Сценарий: Георги Върлинков
Режисьор: Огнян Ангелов
Оператор: Огнян Ангелов
Продуцент: БНТ - ЦТФТ

Водещ: проф. Николай Кауфман

Поредицата "География на фолклора" представя особеностите на българската народна песен и популярните фолклорни изпълнители в съответни области на България.


Водещ на поредицата е професор Николай Кауфман, който провежда беседа и среща с музиката на изявени представители в жанра по географски зони:

Западна България
Родопска област
Пиринска област
Северозападна България
Средна Северна България
Североизточна България
Добруджа
Странджа
Между Родопа и Средногорието
Тракия

ЗАПАДНА БЪЛГАРИЯ
Николай Кауфман представя Шопския фолклор на Западна България с беседа, песни и изпълнители.
Участват: Даниела Стоичкова, Олга Борисова, Елена Божинова, Елена Станчева, Васила Андонова, Радка Алексова, Павлина Гърчева, София Ковачева, Мъжка група от с. Курило, Женска група от с. Ковачевци , Детска група от с. Враждебна

РОДОПСКА ОБЛАСТ
Николай Кауфман представя фолклора от Родопска област с коментар, песни и изпълнители.
Участват: Албена Вескова, Стоянка Тенова - директор на НУФИ - Широка лъка, Бойка Присадова, Валя Балканска, Младен Койнаров, Фанка Койнарова, Мария Урилска, Любомир Петов, Владимир Кузов, Анелия Иванчева, Магдалена Даскалова, Жана Омарева, Мъжка група от Крумовград.

ПИРИНСКА ОБЛАСТ
Николай Кауфман представя Пиринския фолклор с беседа, песни и изпълнители.
Участват: проф. Кирил Стефанов, Костадин Гугов, Руска Стоименова, Илия Аргиров, Росица Пандова, Таня Костова, Стоян Джаджев, Иван Гоцев, Сестри Христови, Героги Гоцев, Иван Дяков, Петя Тодорова, Йорданка Димитрова, Лиляна Гогова, Елена Околска, Женска група от гр.Разлог, Мъжка група от гр.Перун, Детска група от Разлог.

СЕВЕРОЗАПАДНА БЪЛГАРИЯ
Николай Кауфман представя фолклора на Северозападна България с беседа, песни и изпълнители.
Участват: Даниел Спасов, Генчо Генчев, Никола Йотов, Райна Чуканова, Любен Захариев, Асенка Янева, Цанка Николова, Иван Вълчев, Александра Йотова, Детска група от гр.Чипровци, Женска група от с.Громшни, диригентът Лило Лилов и Духов оркестър от гр.Монтана.

СРЕДНА СЕВЕРНА БЪЛГАРИЯ
Николай Кауфман представя фолклора на Средна Северна България с беседа, песни и изпълнители.
Участват: Милен Иванов, Василка Дамянова, Бистра Петкова, Петя Йорданова, Величка Димитрова, Елка Стоянова, Димитър Димитров, Гергана Димитрова, Марин Иванов, Марин Денов, Фолклорна група от с.Черни Вит, Детска група от с.Черни Вит,

СЕВЕРОЗИТОЧНА БЪЛГАРИЯ
Николай Кауфман представя фолклора на Североизточна България с беседа, песни и изпълнители.
Участват: Анета Мутафчиева, Асен Мутафчиев, Соня Кънчева, Руска Недялкова, Величка Златева, Мария Балтаджиева, Нелка Петкова, Мария Иванова, Женска фолклорна група гр. Попово, Женска група гр. Опака, Женска група от с.Слънчево, Ансамбъл "Мадара" от гр. Шумен.

ДОБРУДЖА
Николай Кауфман представя фолклора на Добруджа с беседа, песни и изпълнители.
Участват: Добрин Коев, Анастасия Костова, Верка Сидерова, Димитрина Кунева, Калинка Вълчева, Даниела Енчева, Добра Савова, Пламен Димитров, Веселина Куцарова, Женска група от с.Ведрина.

СТРАНДЖА
Николай Кауфман представя фолклора на Странджа с беседа, песни и изпълнители.
Участват: Магда Пушкарова, Янка Рупкина, Калинка Згурова, Манол Михайлов, Жечка Сланинкова, Ваня Дженезова, Героги Германов, Велко Велков, Сестри Ставреви, Героги Павлов, Сава Попсавов, Тома Янчев, Ирена Станкова, Наталия Балбазанова, Росица Станкова, Лазар Грънов, Панайот Вълчев, Костадин Варимезов.

МЕЖДУ РОДОПА И СРЕДНОГОРИЕТО
Николай Кауфман представя фолклора на преходна фолклорна област между Родопа и Средногорието, между тракийци и шопи - с беседа, песни и изпълнители.
Участват: Надка Караджова, Светла Караджова, Виолета Маринова, Цветелина Вельовска, Методи Динков, Стоименка Учикова, Янка Учикова, Гергана Дачинова, Иванка Любомирова, Силвия Ненкова, Диляна Кордева, Малина Илинова, Гинка Вергиева, Петя Вергиева, Асен Чолаков, Женска група от Челопеч

ТРАКИЯ
Николай Кауфман представя фолклора на Тракия с беседа, песни и изпълнители.
Участват: Вълкана Стоянова, Стефка Съботинова, Бинка Добрева, Пенка Павлова, Янка Танева, София Ковачева, Тодор Кожухаров, Донка Кожухарова, Радостина Кънева, Дарина Славчева, Даниела Дженева, Детска група от с.Сборище, Женска група от с.Сборище.

Песента на щевиците

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад