Градът Лувър
Как изглежда Лувърът, когато няма посетители и се провеждат реновации отвън и отвътре...
![Градът Лувър](https://bnt.bg/f/news/b/335/4983bbbe6681d771cd74dd8f9d4ba22c.jpeg)
Документален филм
Режисьор: Никола Филбер
"Градът Лувър" е извънредно пътешествие в най-големия музей в света, с обиколка отвътре, когато причината е отвън. Поводът е стъклената Пирамида, добавена към ансамбъла от класически сгради.
През 1989-90 за първи път снимачен екип е допуснат във вътрешността на Лувъра.
Отвътре кипи реорганизация. Преместват се находки, реликви и произведения на изкуството, сменят се салони, служителите пробват нови униформи, провеждат се реставрации и инструктажи. Обикалят се трезори и подземия на площ от хиляди метри, където достъпът е строго ограничен. Разкрива се един град в града.
Стъпка по стъпка, пространството в Лувъра се променя.
Поводът е създаването на стъклената Пирамида в Императорския двор (на Наполеон) отвън.
Изградена и открита през 1988-89, по времето на Франсоа Митеран, Пирамидата се явява новият главен вход към Лувъра. Проектът е скъп и полемичен - идейно и конструктивно. Един от проблемите в изграждането е търсенето на плътно и здраво, но достатъчно прозрачно стъкло, което не трябва и да пожълтява с годините. Отбелязва се, че въпросните стъклени елементи, от които е съставена Пирамидата, са 666 на брой, което "легендарно" я свързва и с "Числото на звяра".
Пирамидата на Лувъра, макар и спорна, е факт и някои посетители я приемат за толкова голяма атракция отвън, колкото Джокондата и Венера Милоска отвътре.
Според статистиката Музеят Лувър е най-посещаваното място в Париж след Айфеловата кула и Двореца Версай.
*"Талисманът" с кабалистката Пирамдида едва ли ще помогне в последните критични хроники за подземните пластове на града, от които проблемите за Лувъра и Париж тепърва започват.
Златна Романова
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News