Хроника на Руско-турската Освободителна война
Свободата на България в залог за интересите на картата
6-серийна документална поредица
Сценарий: Божидар Димитров, Константин Чакъров
Режисьор: Константин Чакъров
Оператори: Стефан Костов, Георги Ангелов
Музика: Евтим Чакъров
Продуцент: БНТ, Култура
Със съдействието на Национален исторически музей и Държавна агенция "Архиви"
66 130 руски войници, 30 000 българи, няколко хиляди румънци, финландци и още стотици хиляди загинали в Руско-турската война.
Поредицата разглежда причините за войната, началото, разпределeнието на силитe и участието на българското опълчение.
Всеки епизод проследява етап от военните действия - Свищов, действията на Източните и Западните отряди, десантът през Дунава, битките при Никопол, Стара Загора, обсадата на Плевен, Зимница, Шипченския проход. Съпоставени са силите и оръжията на армиите до победния щурм, когато вече "На Шипка всичко е спокойно".
Руско-турска война завършва, но голямата битка продължава със Санстефанския договор и Берлинския конгрес.
Действията от бойното поле преминават в сложна политическа игра за разпределение на територии и интереси между воюващите и другите видими и невидими сили. Филмът предлага обективен анализ и хроника на историята, с откритите и прикрити действия на всички страни на картата.
Сметката: "След пет века робство, с победа и загуби, българите печелят свобода и по-добри позиции, за да се борят за своята цялост и независимост". Тази повеля остава валидна и днес.
Освен с архивни документи и фотоси, разказът е илюстриран и с живописни платна, рисунки и графики от известни художници - Феликс Каниц, Теодор Аман, Василий Верешчагин, Алексей Благолюбов, Николай Оренбургски, Павел Ковалевски.
Златна Романова