Под пясъците на Созопол
Какви са пластовете и промените във вековната история на древен Созопол
Документален филм
Екип: Иво Драганов, Георги Илиев, Джавад Данешвар
Оператор и монтажист: Петър Петров
Музика: Боян Христов
Продуцент: НБУ
Документалният филм "Под пясъците на Созопол" разказва за 26-вековната история на Созопол, най-стария град по Западното крайбрежие на Черно море. Историята представят проф. д-р и.н. Калин Порожанов и доц. Димитър Недев - директор на Археологическия музей в Созопол.
"Под пясъците на Созопол"
Кулутрно-историческото наследство на Созопол е едно от най-богатите по Западното Черноморие и в България - и под вода, и на сушата.
Най-ранните селища на територията на Созопол са от Медно-каменната епоха, наричана Халколит или Енеолит, когато са се използвали мед и злато, с първите металурзи и мореплаватели през 5-4 х.пр.н.е.
На територията на двете древни селища под днешния Созопол се открива пласт - хиатос, който показва, че са се случили природни катаклизми и промени, които са довели до края на цивилизацията от Медно-каменната епоха.
След десетилетия или столетия започва Ранната Бронзова епоха, когато освен мед се използва и арсен в сплав на бронз. Хората от тази епоха са прототраки или ранни траки.
От Ранната Бронзова епоха датира селището на дъното на пристанището в Созопол, след което вероятно друго природно бедствие е довело до потъване и изчезване.
През 2 хил. пр. н.е. се появяват каменни котви с отвори, характерни за плаването в древното Средиземноморие. Откритите котви в Созопол доказват развитие на местно тракийско корабоплаване.
90 процента от каменните котви са изработени от местни скали, което показва активно тракийско присъствие в морския трафик.
Причината е съседният на Созопол Медни рид в началото на Странджа планина, която е богата на полиметални руди. Добивът на метал и руди е предпоставка за развитието на морската търговия и корабостроене.
По намерените стари котви има знаци, някои от които са изписани с година и име на собственик, други са непознати и водят към Леванта, древното Източно Средиземноморие, по крайбрежието на Сирия и Финикия от 14-12 в.пр.н.е.
Следващата епоха е на желязото, което се открива много по-често от медта и това води до преустройство в обществото - с придвижване, производство и търговия, свързани с добива на желязо.
Важна административно-идейна организация на обществото настъпва от две линии в историята - елински полиси и тракийски етноси, чието съчетание ще даде облика на Древната Аполония в днешния Созопол.
Последвалите епохи носят още новости и промени в поминък, вярвания, храмове, богове и светци.
Историческите следи и находки са събрани в Археологическия музей в Созопол. Там е Статуята на Аполон Лечител, за която вече има решение след 40-годишен спор.
*Документалният филм "Под пясъците на Созопол" е продукция на НБУ по проект на ЕС по дейностите "Мария Склодовска Кюри" на Програма "Хоризонт" 2020.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News