Щедрият сирак
Кой е престижният хирург в Италия, незабравил родния се град в България
Документален филм
Сценарий: Цветан Симеонов
Режисьор: Румяна Ангелакова
Продуцент: БНТ 2 - Благоевград

Документалният филм "Щедрият сирак" е посветен на Иларион Астинов - един от престижните хирурзи в Северна Италия и един от големите благодетели на родния си град Разлог в Югозападна България.
ИЛАРИОН АСТИНОВ

Иларион Астинов е роден на 15 юли 1904 в гр. Разлог.
8-годишен остава сирак и за да помогне на седемчленното си семейство, работи като чирак, миньор и землемер.
През 1928-1929, по политически причини, е принуден да напусне родния край. Заминава за Италия, където през 1934 завършва Медицина в Университета в Болоня, защитава дисертация и получава степен Доктор на медицинските науки.
Утвърждава се като един от най-добрите хирурзи в Северна Италия, където отваря верига от клиники.
Заслугите му в медицината и здравеопазването получават международно признание и отличия - Академик І Степен, "Златен медал" от Италианската академия на науките, Диплом и Орден на "Големия кръст", "Златен Херкулес" за професионализъм, вписан в "Златния албум" на медиците в Италия.
През Втората световна война семейство Астинови е арестувано и спасено сред 400-те оцелели в концлагер, където най-тежките поражения са за техния 7-годишен син, останал инвалид от химични и биологични експерименти.
През всичките години лекарят в Италия не забравя своя роден град.
Със съпругата си, д-р Елиза Астинова, правят щедри дарения на болницата, читалището и гимназията в Разлог, свързани са с Комплекса "Катарино" и Пътеката на хълма Голак.

Елиза Астинова построява Детска градина в Разлог, която носи нейното име.
Иларион Астинов дарява наследствения си дом, в съседство на Музея, за нуждите на Община Разлог.

През 1982, за 70-годишнина от освобождението на Разлог и Разложко от турско робство, с негови средства и идея се изгражда "Алея на свободата", реконструирана и осъвременена през 2015 година.

Доктор Астинов е инициатор, предоставил средства и избрал мястото за построяването на Спортно-оздравителен комплекс в местността "Катарино", днес едноименен SPA комплекс , чиято първа копка е направена лично от него през 1984 година.
Иларион Астинов е Почетен гражданин на Разлог от 10.02.1983.
Починал е през 1987.
Семейство Иларион и Елиза Астинови пожелават да бъдат погребани в Разлог – на родна земя.
Филмът "Щедрият сирак" е реализиран от екип на БНТ 2 - Благоевград със съдействието на Красимир Герчев, кмет на Община Разлог.

Филм на БНТ 2 увековечвава делото на най-големия дарител на Разлог - академик Иларион Астинов| Пиринско - Новините на Югозападна България

Панорамната алея "Стъпалата" в Разлог| БНТ, 10 000 крачки, 05.10.2020
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News
