Никола Фичев или майстор Колю Фичето е роден и израснал в Дряново, където получава първите си уроци по строителство от местните майстори. През 1830 г. пристига във Велико Търново. Легендите разказват, че е станал майстор шест години по-късно при завършването на църквата „Свети Никола“. Там той се учил на строителство от майстор Иван Давдата. В сградите, които строи, Колю Фичето използва особена, разпознаваема техника. Главният вход на конака във Велико Търново например е украсен отгоре с двойна или така наречена „фичевска“ кобилица, която е традиционна за неговата архитектура. Сградата е дълга 60 метра и висока 27 метра. Поради неравния терен има различия в етажите - от юг са четири, а от север са два.
През 1872г. в новопостроения конак е разпитван Васил Левски, след което е изпратен с турски конвой за София. Четири години по-късно тук са изправени на съд участници в Априлското въстание, сред които Бачо Киро Петров и Георги Измирлиев. Тук се е съхранявало и плененото от турците знаме на Първи Търновски революционен окръг, а през 1877 година за кратко се е помещавал и щабът на руския генерал Гурко. Тук заседава и първото народно събрание на княжество България.
През 1906 година, когато тук се помещават търновският съд и общината, сградата изгаря при пожар. Скоро обаче е напълно реставрирана и възстановена от арх. Георги Козарев. През 1985 година сградата претърпява още една реставрация. Оттогава в нея се помещава музеят „Възраждане и Учредително събрание“, който е част от регионалния исторически музей на Велико Търново. На първия етаж е разположена експозиция от икони и дърворезби, изработени между 14-ти и 19-ти век. Макети и фотоси показват развитието на архитектурата и строителството през епохата. Специално място е отделено на великолепните архитектурни паметници, създадени от Колю Фичето. Вторият етаж е посветен на националноосвободителната борба на населението от Търновския край през епохата на османското владичество. На третия етаж е възстановена залата, в която е проведено Учредителното събрание в Търново, поставило основите в развитието на съвременна България.