25 години "Да на щастливото детство"

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Днес ще се състои конференцията „25 години Да на щастливото детство“, която ще даде форум на институциите и организациите, работещи с деца, да очертаят развитието и тенденциите в социалната политика за детето и семейството в България. Специален гост е Анники Лаи, която е експерт по мониторинг на качеството на социалните услуги в Естония и други страни от Прибалтийския регион.

Вече 25 години сдружение “SOS Детски Селища България” се грижи за децата в риск. Организацията помага за това да не чувстват липсата на семейна среда.

Доника: "Подкрепяме семейства и деца в риск, така че те да не бъдат разделяни и децата да бъдат в своите семейства. Много важна дейност е и застъпничеството за правата на детето у нас."

„Да на щастливото детство“, казва Анники Лаи. Тя е експерт в по проблемите в социалната среда. Според нея една от трудностите, с които се сблъскват децата, е настаняването им в приют. Това може да доведе до психически увреждания особено, ако детето е под 3 години.

Анники Лаи: "Един от най-ефективните начини за предотвратяване на това е специално разработена програма, с която обучаваме родителите как да отглеждат децата си и да се справят със стреса. Един от често срещаните проблеми е в това, че те не знаят как да се справят с емоциите си. С тези програми сме успяли да намалим поведенческите проблеми при децата и депресията при родителите. Държавата трябва да следи как се чувстват децата в този процес и какви са техните нужди. Трябва да има обратна връзка и да се интересуват от това как се чувстват. Гласът на децата трябва да бъде чут."

За да не стига до отнемане на детето от родителя, се разработват програми за по-добра комуникация в отношенията между родители и деца.

Анники Лаи: "Решенията, които се взимат, трябва да са в интерес на детето. Това е основният принцип и нещо въху, което работим всички в тази сфера и трябва да си го напомняме всеки ден."

Доника: "На конференцията очакваме заедно с колегите, с които работим от неправителствения сектор и от държавните институции, да поговорим за това какво сме стигнали до момента и как да развиваме услугите занапред заедно."

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад