25 години дипломатически отношения между България и Азербайджан
Темите в предаването:
Резиденция Бояна. Годината е 1995 година, когато за първи път президент на Азербайджан - тогава Гейдар Алиев, пристига на визита в България. България е сред първите страни, които през 1991 година признават независимостта на Азербайджан и установяват дипломатически отношения. От тогава насам много се е променило - България днес е в Европейския съюз и НАТО, а Азербайджан е най-мощната регионална и икономическа сила в Южен Кавказ.
Наргиз Гурбанова, посланик на Азербайджан в България: Независимо от политическата принадлежност на българските лидери, всички те с голяма топлина и уважение са се отнасяли към Азербайджан и продължават да правят това. И това уважение е взаимно. В Азербайджан още от времената на Съветския съюз добре познават България. Много интересен факт е, че у нас имаше много колхози и софхози, които се наричаха България.
Като най-значимо постижение в политическата област на отношенията се оценява подписването на декларация за стратегическо партньорство между двете страни по време на посещението на президента Илхам Алиев в София през 2015 г. То включва по-близко сътрудничество, включително на международните площадки.
Наргиз Гурбанова, посланик на Азербайджан в България: Ролята на България в Европейския съюз е много важна, особено в контекста на вашето приближаващо председателство. Ние разчитаме на подкрепа на България в процеса на преговорите между Азербайджан и Европейския съюз за споразумение за стратегическо партньорство. Сега азербайджанският газ е единственият алтернативен източник на синьо гориво в Европейския съюз. За своите колеги ние сме предсказуеми партньори от средата на 90-е години, когато започнахме да сключваме първите енергийни споразумения.В момента именно енергетиката е и най-активната сфера на сътрудничество между Азербайджан и България. Двете страни са партньори в т.нар. Южен газов коридор, който ще свързва азербайджанските газови находища с Европа. В Баку се надяват, че интерконекторът между България и Гърция ще бъде построен навреме, за да може през 2020 година да бъдат осъществени и първите договорени доставки на 1 млрд. куб. м газ за България. Азербайджан има интерес от България и като транзитна страна.
Наргиз Гурбанова, посланик на Азербайджан в България: Сега проучваме всички възможности за хъба "Балкан". Знаем, че българското правителство върши много голяма работа по строителството и модернизация на определени интерконектори. Смятаме, че в бъдеще имаме много добри възможности за сътрудничество, още повече, че след 2030 година в Азербайджан очакваме да добиваме нови много сериозни обеми газ, освен сега съществуващия добив.
Проблемите пред търговията между двете страни е липсата на преки транспортни връзки. Стокообменът между България и Азербайджан за миналата година не е голям - близо 40 млн. долара като по-голяма част е български износ на лекарства, козметични и хлебни изделия. В чужбина страната иска да изнася не само нефт и газ, но и каузи - за популяризиране на мултикултурализма, например. Това е и причината Азербайджан да финансира възстановяването на крепостта на "Трапезица" във Велико Търново.
Наргиз Гурбанова, посланик на Азербайджан в България: Важен беше фактът за ролята на "Трапезица" като духовен център на Второто българско царство. Познавайки важността на този център и на Търново за самосъзнанието на българския народ и укрепването на неговата държавност, фондът "Гейдар Алиев", ръководен от първата дама на Азербайджан, реши да помогне за консервацията на този обект. В Баку се надяват, че страната им ще бъде известна у нас не само със суровините си. В много сфери Азербайджан е била първенец. В Азербайджан за първи път е започнало производство на нефт, първият нефтопровод е в Азербайджан, първата опера в мюсюлманския Изток е в Азербайджан, първите пилоти жени са азербайджанки. Имаме много "първо".
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News