27 диабетноболни от Варна с инсулинови помпи

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

27 диабетноболни от Варна вече са с инсулинови помпи. Така по-лесно се регулира нивото на кръвната захар и се избягват усложненията от заболяването. В България обаче разходите за този вид лечение са за сметка на болните. А децата с диабет трудно намират своето място в  училищата и градините.  От Университетската болница "Света Марина" заедно с община Варна започнаха проект за интегриране на децата с диабет в детските градини и училища.

Проф. Виолета Йотова, детска ендокринология на УМБАЛ “Света Марина” - Варна: "Където хората се стремят да имат по-малко проблеми, т.е. не желаят да имат хронично болни деца в градините, в училищата, в спортните отбори."

За всяко дете с диабет има разработен индивидуален режим на хранене, но според професор Йотова не е достатъчно само да се вмени на медицинските екип или на учителите да носят отговорност за тези деца. Те трябва да знаят и как да се грижат за тях. Затова със съдействието на община Варна се провеждат обучения с медицинския персонал в учебните заведения.

Нели Вълева, началник отдел "Лечебни заведения и ДУЗ" в община Варна: " Също имаме предложение поне малко да бъде качена субсидията на специалните деца, защото това се прави само в специализираните институции, а ние искаме тези деца да бъдат като всички други."

Методи е на седем. От една година е с диабет. От месец е с инсулинова помпа. Цената на инсулиновата помпа е над 7000 лева, консумативите на месец между 250 и 350 лева и всичко е за сметка на болните.

д-р Веселин Бояджиев, УМБАЛ “Света Марина”, Варна7 "Помпата позволява много по-близко до нормалното секретиране на инсулин да е подаването на лекарството в организма, т.к. Инсулиновата секреция варира постоянно в денонощието. Инсулинът се подава постоянно от един сет, който се поставя на всеки три дни."

Инсулиновите помпи позволяват на децата да бъдат по-самостоятелни, без да са под непрекъснат родителски контрол.

Петър Петров: "От един ден сме на помпена терапия имаме тестова помпа. Мисля, че има вече ефект, въпреки, че сме само от един ден, резултатите са стабилни."

Тодор Полихронов: "С нея режима е по-свободен, часовете за хранене са по-свободни и самите храни, които приема не се отличават храните, които зима всяко едно нормално здраво дете."

За да могат децата на Петър Петров и Тодор Полихронов да посещават  детска градина, трябват промени в нормативната уредба. От община Варна ще изпратят предложенията на  Министреския съвет, за да може интеграцията на децата с диабет да бъде успешна.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад