В това издание на "55 години от вашия живот" Ви представяме 1989 година!
На 9 януари 1989 е обнародван Указ 56, с който за първи път от 45 години в България официално се разрешава частно предприемачество.
На 10 май 1989 българските граждани добиват правото да напускат страната и да се завръщат, решението влиза в сила от 1 септември.
На 29 май в изявление по радиото и телевизията Тодор Живков призовава Турция да отвори границите си за желаещите да се изселят български граждани. Започва трагедията, наречена "Голямата екскурзия".
На 10 септември поименно са реабилитирани българските политически емигранти, репресирани в СССР.
На 13 октомври в София пристига Румяна Узунова - първият политически емигрант, който има официално разрешение да пребивава в страната като чужд гражданин.
На 16 октомври в София започва европейска екологична среща.
На 26 октомври милицията спира със сила подписката на "Екогласност" в градинката пред "Кристал".
На 9 ноември пада Берлинската стена. Символ на Студената война, на разделението между Изтока и Запада, на безумията на държавната политика. 1400 километра отчуждение. В опит да преминат „Желязна завеса” загиват стотици.
На 10 ноември пада от власт Тодор Живков.
На 18 ноември пред храма "Св. Александър Невски" се провежда първият свободен митинг в България, организиран от "неформални сдружения". Митингът се излъчва по телевизията, от екрана се чуват изказвания, немислими само преди няколко седмици.
Песента „Комунизмът си отива”става една от песните на промените през 1989-а.
На 7 декември 1989 девет независими организации създават Съюз на демократичните сили. За председател е избран Желю Желев, за секретар – Петър Берон.
На 14 декември започва двудневна сесия на Народното събрание. Отнети са депутатските мандати на Тодор Живков, на сина му Владимр Живков и на други комунистически величия. Обсъжда се отмяната на член 1 в Конституцията за ръководната роля на БКП, но до гласуване не се стига. Повече от 20 000 недоволни граждани обсаждат парламента, Петър Младенов произнася съдбовното "по-добре танковете да дойдат". Лидерите на СДС Желю Желев и Ивайло Трифонов призовават от балкона на Студентския дом протестиращите да се разотидат мирно и да не атакуват сградата на Народното събрание.
На 29 декември на пленум на ЦК на БКП преименуването на българските мюсюлмани е отчетено като груба грешка. На събраните пред Народното събрание протестиращи мюсюлмани е съобщено: „Партията ви връща имената!“ Започва бурен национален дебат "за" и "против" това.
1989-а е годината на голямата екскурзия. По ирония на съдбата Мелодия на годината тогава става песента на Дует Ритон "Накъдето ми видят очите".
През тази година на екран излизат няколко христоматийни български филма - "1952: Иван и Александра", „Аз, Графинята“, „Екзитус“ и комедиите „Адио, Рио“, „Брачни шеги“, „Зона Б-2“.
През 89-а излиза и съвместният албум на Милена и група "Ревю", озаглавен "Милена+Ревю".
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News