През 1993 година Ефир 2 на телевизията променя основно облика си под девиза "Две е повече от едно".
На 17 ноември 1993 България играе с Франция на стадион "Парк де Пренс". Мачът е съдбоносен - кой да се класира за Световното първенство по футбол в САЩ следващата година. Резултатът е равен до 90-та минута. 1 секунда преди края на редовното време Емил Костадинов прави чудо. Господ е българин!
На 1 януари Чехословакия мирно се разпада на две държави – Чехия и Словакия. На 26 януари Вацлав Хавел става президент на Чехия.
Само 6 дни по-рано Бил Клинтън полага клетва като 42 президент на САЩ . А в Русия през ноември танкове на Таманската дивизия обстрелват Белия дом в Москва.
На 1 ноември влиза в сила Маастрихтският договор и Европейският съюз започва да съществува.
На 28 април по повод предложения от БСП "мораториум върху демонтажа на паметници от близката ни история" в парламента става бой. Четири дни по-късно два часа преди началото на митинг на СДС под мотото "Ден на недоволство против реставрацията на комунизма", червени барети и полицаи бият с палки протестиращите пред НС граждани и опитващия се да ги успокои депутат от СДС Стефан Савов. По същото време Беров отказва да приеме делегация на сините кметове от страната, които искат да му връчат протест срещу водената от кабинета му политика.
На 3 юни президентът Желю Желев за първи път използва конституционното си право на обръщение към Парламента, за да убеди народните представители да гласуват по-бързо закона за “силна и отговорна” полиция.
На 7 юни Едвин Сугарев обявява гладна стачка срещу президента. В продължение на няколко седмици и други хора започват гладни стачки "срещу" и "за" Желев, никнат палаткови лагери, има митинги и нощни бдения, пишат се "отворени" писма и даже се гори книгата му "Фашизмът".
1993 е година, изпълнена със събития и за Българската телевизия. На 1 януари тя е приета за постоянен член на Европейския съюз по радиоразпръскване - EBU.
На 5 февруари в Държавен вестник се обнародва решението на Народното събрание от 27 януари, според което се извършва промяна на имената на държавното радио и на телевизията - те стават съответно Българска национална телевизия и Българско национално радио.
На 11 март генерален директор на БНТ става проф. Хачо Бояджиев. Веднага след встъпването му в длъжност в телевизията започват съкращения. Журналистът Нери Терзиева е уволнена.
На 20 април регионалният телевизионен център в Благоевград започва излъчването на самостоятелна телевизионна програма - ТВ канал „Пирин”. През същия месец стартира и регионалният ТВ канал „Пловдив”. На 2 май започва излъчването на регионалния телевизионен канал на РТВЦ Варна - ТВ канал „Море”. На 15 юни стартира русенската регионална програма ТВ канал „Север”.
През 93-а стартират четири православни предавания - „Аз съм Пътят, Истината и Животът”, „Хвалите имя Господне”, „За земното и небесното”, „Стълбица към небето”.
През тази година е началото на седмичното предаване „Наблюдател” на Димитри Иванов и Тома Томов. Двамата правят интервюта с множество български и световни личности.
1993 е началната година на „Репортер” с Елена Йончева.
На 29 октомври 1993 година за първи път се излъчва публицистичната рубрика „Частен случай”. Основната задача на "Частен случай" е да защитава обикновените хора от бездушието и мързела на държавните чиновници, да показва дребната корупция в институциите, не подминава и битовите измами и мошеничеството. В "Частен случай" започват кариерата си на водещи журналисти като Георги Крумов, Румен Василев, Роберт Ковачев, Найо Тицин, Мария Чернева, Даниел Чипев, Цветелина Атанасова, Мая Димитрова, Катрин Бинбашиева, Венета Райкова, Димитър Богданов и много други, но разбира се Владимир Береану, който в доста по-късен етап разви предаването и до 30-минутна студийна форма.
През тази година започва излъчването на два култови сериала - „Туин Пийкс” и „Алф”.
През май по БНТ тръгва "Супершоу Невада".
През 93-а екипът на предаването "Ку-ку" решава да продуцира първия си самостоятелен албум.
През тази година специални гости на "Златният Орфей" са Тото Котуньо и Алана Майлс, голямата награда за българска песен печели Деян Неделчев с „Посвещение“.
През 1993 година Момчил напуска група "Клас" и започва да работи с Дони, заменен е от Борис Даскалов. Китаристът Иван Градинаров също напуска, но тези промени се оказват неуспешни и "Клас" се разпада в средата на 90-те години.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News