През юли в Сребреница е извършено етническо прочистване, което е класифицирано от трибунала на ООН като геноцид и е най-голямото военно престъпление над цивилни след приключването на Втората световна война. То става повод за намесата на войските на НАТО във военния конфликт. От 4 до 7 август с операция "Буря" хърватски войски завземат териториите на Централна Хърватия, които са били под контрола на сръбските сили. Република Сръбска Крайна престава да съществува. Бежанците се между 150 и 200 хиляди души, общо от двете страни загиват над 700 войника, цивилните жертви от сръбска страна се изчисляват между 500 и 1200 души. Няколко месеца по-късно, на 21 ноември е подписано Дейтънското споразумение за края на войната в Босна и Херцеговина.
На 11 август в 22 часа и 30 минути на Околовръстния път край София военен камион с 14 войника и 1 офицер от Транспортни войски се врязва в трактор, избухва пожар, оцелява само 1 войник. Причините за инцидента и до днес не са разкрити, материалите по делото и паметта за загиналите отлежават в папки с гриф "Строго секретно".
През 1995-а в ефир излиза "Клуб НЛО". Стартирало като предаване на Георги Мамалев, Велко Кънев и Павел Попандов с гост - техен колега артист. Към постоянния екип се присъединяват Антон Радичев, Чочо Попйорданов, Мария Сапунджиева. Често участват Теодор Елмазов, Димитър Рачков, Стефан Данаилов и други звезди от българската театрална сцена.
През 95-а студентското предаване „Ку-ку” се трансформира в „Каналето”, което стартира на 1 април като пародия на новинарската емисия на Канал 1. Първото издание включва и концерт на “Ку-ку бенд”, пряко излъчен от зала 12 на НДК.
Започва и едно от култовите хумористични предавания, реплики от което са влезли в разговорния език, а герои и скечове са влезли в градския фолклор - "Улицата". Мая Новоселска и Теди Москов разказаха свои спомени за създаването на знаменитото предаване.
Почетни гости на "Златният Орфей" през 1995-а са Демис Русос, Темптейшънс и солистът на "Фрий" и "Бед Къмпани" Пол Роджърс. Голямата награда на фестивала печели Илия Ангелов с авторската си песен „Ключ от чужда стая“.
През 1995-а стартира рубриката „Православен речник”, която предлага на зрителите образователни материали върху библейските понятия и богослужебните символи. От тогава до днес телевизионните зрители свързват всеки църковен празник с плътния и спокоен глас на Горан Благоев.
95-а е стартова година и за предаването "За животните с любов".
През 1995 на екран не излизат филми като „Йосиф и Мария“ и „Търкалящи се камъни“ . А също и премиерите на „Трафик“ и "Трака-трак". През 95-а на екран излиза българо-американският трилър "Хищна птица".
През тази година телевизията продуцира документалните филми „Не се предавай“ („Dum spiro spero“) и "Сянката на Десислава", посветен на реставраторите и културната памет на България.
През 1995-а излиза вторият и последен студиен албум на певеца Георги Минчев, озаглавен "Равносметка".
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News