Аферата "данъчни бележки"

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Може ли да отклониш над 5 млн. лв. от местните данъци и такси на столичани в продължение на 4 години без никой да забележи? Ще ви покажем разследването на БНТ за една от най-големите счетоводни измами, ставали някога в данъчните отдели на Столичната община.

През 2013-та година директорът на Дирекция "Местни данъци и такси" Лидия Кираджиева открива нещо странно в отчетите на данъчната служба в район "Лозенец" - голям брой анулирани квитанции на граждани. Подозрението за възможно нарушение се потвърждава, когато общината прави проверка. Оказва се, че липсват над 600 хиляди лева приходи от местни данъци и такси. Подозренията падат върху инспекторка в данъчната служба в Лозенец.

Дончо Барбалов – заместник-кмет по финансите в Столичната община: "Април месец 2013-та година ми докладваха за голям брой сторнирани операции в район „Лозенец“. Веднага разпоредих проверка. Проверката установи обезпокоителни данни, докладвахме на кмета на Столична община, сезирахме компетентните органи, взехме съответните мерки за дисциплинарни мерки срещу лицата, които са участвали в нередни дейности и помолихме Държавна финансова инспекция да дойдат и да направят една обстойна проверка, за да констатират реалния размер на злоупотребите."

Уличената инспекторка е уволнена почти веднага след като излиза докладът на Общината. Освободени са още две касиерки, наложени са наказания и на половината данъчен отдел.

Агенцията за държавна финансова инспекция поема случая и започва разследване на всички издадени квитанции от данъчната служба в Лозенец още от 2009-та година до последния ден през 2013-та, в който въпросните служителки са били на работа. Резултатите от доклада на Инспекцията, който излиза тази година, са повече от шокиращи - установена е липса на близо 5 милиона и сто хиляди лева от приходи от местни данъци и такси.

Любомир Дреков, кмет на район „Лозенец“: "Случай с такъв размер определено е прецедент. Съгласете се, че няма как, системата никога не е била, да кажем, толкова подлежаща на измами, за да кажем, че той не е прецедент. Той е прецедент. Предполагам е имало през годините и в други данъчни, може и в това данъчно да е имало случаи единични на измами, на финансови злоупотреби, но това, което лично аз имам като информация, винаги са били предприемани мерки. И това е важното, което трябва да знаят хората."

Телман Белин е финансовият инспектор, който в продължение на повече от 12 месеца проверява всяка една издадена касова бележка за тези 4 години. В изготвения от него доклад е записано, че уличената данъчна инспекторка е прилагала шест различни начина за източване на общината. Общото между всички тях е счетоводна операция, която се нарича сторниране.

Телман Белин: "Винаги, когато се наложи, че има случаи, че лице не може да си плати парите поради възникнал спор, поради недостатъчно пари или в последния момент е стигнал до друго решение, което се случва, може вече издадената квитанция, тя винаги е в 2 екземпляра, да бъде анулирана. Тогава на екземплярите - на двата екземпляра - се записва анулирана, не е платено, след което на база на това нещо следва осчетоводяване - сторниране на прихода. Защото лицето няма да даде пари, тъй като няма пари или има друг спор, квитанцията е издадена, касиерът, който я е издал, вече му се дължат тези пари, програмата ги е осчетоводила, трябва да има сторно, за да не се търсят в края на работния ден."

Телман Белин установява, че когато гражданин отиде да плати в „Лозенец“ своите данъци и такси, служителката издава касова бележка. След като той напусне сградата, тя прави едновременно анулиране на задължението и сторниране, все едно, че клиентът се е отказал да плати. Така парите не отиват в общинската хазна.

Телман Белин: "Но надлежно оформени документи, които да доказват защо са сторнирани тези документи, няма. Няма причина, която аз да приема, че те са сторнирани основателно. След това така сторнирани тези квитанции те не са отчетени на инкасо - просто системата не ги търси!"

Оказва се, че за четирите години на източване в данъчния отдел в „Лозенец“ никога не е правена проверка за нередности, защото не е имало нито един сигнал за нарушение.

Освен инспекторката, финансовата проверка в „Лозенец“ уличава и две касиерки в отклоняване на над 40 хиляди лева от общинската хазна, но по друга, седма схема.

- Тези трима служители, за които е установено в Лозенец, че са отклонявали средства, те свързани ли са помежду си или всеки е действал сам за себе си?

Телман Белин: "Това аз не бих могъл да кажа, нито в информацията, с която разполагам, това е видно, но за трима служители е видно, че са причинили финансова щета на общината, предприели сме мерки, предприели сме мерки и към по-голям брой хора, които според нас не са причинили по-строг контрол, доколко съзнателно или не - не бих могъл да преценя, така че имаше сериозно сътресение в този отдел от гледна точка на смяна на хора и сега той работи по един доста по-добър начин."

Сега Общината търси правата си по съдебен път. Привлечен е частен съдебен изпълнител, който е обявил за продан апартамента и магазина на уволнената чиновничка. Опитите ни да получим коментар от уличената в присвояването на голяма сума пари данъчна инспекторка нямаха успех. Финансовата инспекция също не може да открие бившата служителка на данъчното в Лозенец, за да й връчи актовете за нарушение.

Всичко за схемата, по която незабелязано са били източвани 5 млн. лева в продължение на четири години от данъчната служба в „Лозенец“ и имало ли е други случаи и кои са те, може да гледате тази вечер от 17:30 по БНТ2 в предаването „Местно време“.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад