Антична Сердика – цени и ценности

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В "Денят започва с култура" обсъдихме една тема, която предизвика силна обществена реакция - реставрацията на Антична Сердика. Гости по темата бяха зам.-кметът по направление култура, образование, спорт и превенция на зависимости в Столична община д-р Тодор Чобанов и преподавателят по специалност "Реставрационна експертиза и материалознание" във Факултетът за приложни изкуства на НХА проф. Валентин Тодоров.

Д-р Чобанов обясни, че това е безпрецедентен проект. Той е рядък като характеристики и в общоевропейски план. Проектът е много сложен и е свързан с това, че софийското метро се развива, уточни зам.-кметът. Той каза, че София е един от най-старите, най-древните, с най-богата история, но метрото трябва по някакъв начин да премине през идеалния център, през културните пластове, които съхраняват ценна информация и структури от миналото на града. По негови думи първата стъпка, която е минала безпроблемно, е била да се вземе вярното, доброто управленски решение метрото не да разрушава археологията, не да я подменя, а да мине от долу под нея, дълбоко под земята на -25 метра, така че да имаме съхранен културен пласт. "За първи път София има голям проект и той не е сам, той е обвързан с други проекти, някои от които ги управляваме и ние - Столична община", каза Чобанов. Той обясни, че има зона от около 15 000 кв.м. с няколко подобекта, всеки от които има особени характеристики и проблеми. На първо място това са високите подпочвени води, атмосферните води, останките от бомбардировките, остатъци от сгради от 20 век с много дълбоки основи. По негово мнение има нужда от един диалог, за да се види, да се разкаже, да се провери, да има контрол над това, което се случва, за да може да имаме възможно най-добрия резултат.

Проф. Тодоров обясни, че консервацията, реставрацията и в частност опазването на културното наследство като по-общо понятие е сложен, интердисциплинарен и научен проблем, в който са включени голям брой различни видове специалисти. "С настъпването на демократичните промени в България този марш се разтвори, обществото се включи активно в този процес, защото видя ресурс, в който може да се решат проблеми с безработицата, могат да се решат социални проблеми и т.н.", каза той. По негово мнение е въпрос на експерти и на експертно становище. Според него проблемът с Антична Сердика е абсолютно академичен и е решен по академичен начин. Проблемът, който се поставя от неправителствените организации, касае естетиката, смята той. Преподавателят обясни, че този обект е изключително богат, това е цялата история на Сердика, там има различни периоди, там има разрушения от войни, има земетресения, има класическа римска архитектура, която е била унищожена и след това се е появила византийска, поствизантийска и всичко това трябва да намери по някакъв начин своето решение.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад