Аз, Графинята
"Тя постигна поне една от мечтите си..."
Биографична драма
Сценарий: Раймонд Вагенщайн, Петър Попзлатев
Режисьор: Петър Попзлатев
Оператор: Емил Христов
Музика: Георги Генков
Художник: Георги Тодоров
Монтаж: Мадлен Радичева
В ролите: Светлана Янчева, Александър Дойнов, Ицхак Финци, Вълчо Камарашев, Катя Паскалева, Мария Статулова, Ирен Кривошиева, Илия Добрев, Петър Попйорданов, Кръстьо Лафазанов, Едуард Захариев, Христо Гърбов, Мартина Вачкова, Самуел Финци и др.
(...)
"Аз, Графинята" e история от живота - такъв, какъвто е. Филмът е посветен на една от най-колоритните представителки на хипи поколението - Сибила М. или Сиси Графинята.
"Тя постигна поне една от мечтите си – направихме филм, свободно инспириран от нейните преживявания в свят, изграден от граници, ограничения, доносници, абсурдни норми и цензура." Авторите
"Аз, Графинята" е първият български филм за първото поколение, погубено от дрогата...
"Аз, Графинята" е най-успешният български филм от 90-те години на ХХ век.
"Аз, Графинята" е първият български филм с комерсиално разпространение във Франция - с висок рейтинг от зрители и приходи за три седмици на голям екран, и... спрян от разпространение в България преди 10 ноември 1989.
ФАБУЛА
Бунтът на едно момиче през 60-те години на ХХ век - чрез бягство от обществото и зависимост от дрогата, се превръща в метафора на битката между индивидуалността и обезличаването ...
СЮЖЕТ
Краят на 60-те години на ХХ век. В София се провежда Световен младежки фестивал. Комунистическата власт иска да се представи като "демократична", но... преследва млади хора по улиците.
Сибила, с прякор Графинята, е арестувана при подобна хайка и интернирана в отдалечено балканско село. Там се запознава с Бойко - наперен младеж от селото. След изтичане на присъдата й двамата заедно живеят в София. Бойко се сближава с чужденци и ги обира. Недоволен от обстановката в България, той решава да избяга в чужбина, но е заловен на границата.
Графинята е обвинена в съучастие и е изпратена в Трудово-възпитателно училище (ТВУ), в Ножарево. Там разбира, че е бременна и решава да абортира. Болката и самотата я превръщат в наркоманка. По искане на директора на училището е изпратена на лечение в Клиниката в Суходол. След изтичане на престоя й там тя се надява да започне нов живот с друг мъж, но отново е тормозена. Сибила го напуска и се връща сама в Клиниката, усетила, че може би "това е единственото място с човешко отношение към нея" или... не е, но вече няма друго.
"Сибила М., градска легенда, известна още с прякора Сиси Графинята, изживя живота си с неимоверна лекота, въпреки че върху нея се стовариха всички неприятности, които системата можеше да измисли. Към нея тя се отнасяше с ирония и самоирония. Беше предпочитана компания заради откровените си и смели коментари, заради живописните, ярки и трагикомични преживявания, които я съпътстваха, заради самородния талант, на който се опитахме да станем съпричастни." Авторите на книгата и филма
Наградата на журито за най-добър игрален филм от Европейския филмов фестивал за дебюти в Анже, Франция /1990/
Наградата на град Торино за най-добър игрален филм от Международния фестивал на младото кино /1989/
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News