Български робот намира бомби

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

18-годишен ученик от Хасково изобрети миниробот. Той се управлява дистанционно на разстояние от един километър. Според Тайфун Хамди изобретението може да бъде използвано дори за издирване на бедстващи хора или намиране на взривни устройства. Вижте повече за изобретението в репортажа на Ваня Петкова и оператора Илия Илиев за "Денят започва".

Това е Ауробо. Управлява се чрез Блутут през мобилен телефон и може да се командва от километър разстояние. Изобретението Тайфун, който учи системно програмиране в хасковската професионална гимназия по дървообработване и строителство, конструирал за около месец.

Тайфун Хамди, 12 А клас: "Това е миниробот така наречен. В момента не е направен с някакво приложение, в момента е така направен, че това е само базата и може да се използва в много неща, примерно да се сложи едно малко ремаркенце и да ви носи кафето, да ви пренася телефона или нещо друго, което искате, но в момента просто исках да покажа на моите съученици и тези, които учат програмиране, че програмирането не е само на монитора с някакви кодове и символи, а да имат вдъхновение да направят нещо."

Основната част на робота е платката Ардуино, за която Тайфун научил в часовете. Частите Тайфун поръчал по интернет за около 150 лева. Не смята да патентова изобретението си, защото не е уникално.

Тайфун Хамди: "Това е по собствен мой дизайн, корпусът е дървен, баща ми е дърводелец и съм го направил в цеха, сам корпуса. Да, има други хора, които са направили, но това за мен е различен. Гледал съм само снимки на видовете, за да не се вдъхновя да направя същите. За мен е различен от другите, защото съм си го направил аз и това е голям успех за мен."

Според младия изобретател Айробо, освен че значително улеснява живота, роботът може да намери и много други приложения. Като например да помага в издирването на бедстващи хора.

Тайфун Хамди: "Като се апдейтне и му се сложи окачване за неравности, може да му се сложи камера и радиомодул,  може да се използва при пожар да види на такива места, където не могат да влязат хора, при земетресение, може и както ваш колега ме попита да се гледа под колите дали има проблем, да се сложи камера и да се задвижва."

Тайфун вече знае какъв ще е следващият му проект. Той смята да си направи дрон или кола – робот с четири колела, която да развива скорост до 50 км в час. А мечтата му е след време да има софтуерна компания, която да се занимава с програмиране и изобретения.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад