Политическите неволи на Балканите

В предаването вижте:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Любомир Кючуков е убеден, че светът се тресе, натрупват се проблеми и досета липсва посоката и подходът, по който да се търсят решения.

Има разнопосочни мнения и както държавите, така и обществата са разделени. Такъв е случаят в Турция.

Що се отнася до българската позиция след турския референдум Кючуков е на мнение, че цяла Европа е била поставена пред избора между партньорството с Ердоган и притеснението от Ердоган. САЩ и Русия избраха по-скоро партньорството, за "Европа остана притеснението", а България остана в позиция на "притеснено партньорство". Все пак ние правим своя анализ. Показателно в този смисъл беше изявлението на президента Радев , че е"естествено турският народ решава пътя за своето бъдещо развитие и от друга страна естествено, че има процеси, които ни безпокоят".

Според Весела Чернева Ердоган смята да консолидира властта си максимално и всъщност направи това чрез извънредното положение, а референдумът му позволява да го озакони и да остави страната "в извънредно положение завинаги". Голяма част от консервативно настроеното население обаче го подкрепи.

"...ОССЕ е констатирала доста нередности в изборите: над 2 милиона бюлетини, които в последния момент избирателната комисия реши да приеме, които не бяха заверени и подпечатани, и имаше огрромен медиен натиск в дните преди самия референдум." На Ердоган са били дадени много повече часове ефирно време за кампанията. Затова, според Чернева при тези обстоятелства е трудно да кажем, че крехката преднина на Ердоган отразява същински настроенията на турците.


Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад