Белязани от Аушвиц

Най-зловещото място на света!2-сериен документален филм

Държава: Великобритания
Година: 2015
Времетраене: 48 минути
Белязани от Аушвиц
За продукцията

Сценарист и режисьор: Лорънс Рийс


Бастионът на смъртта е открит през 1940г., за да тероризира местното полско население и не само...В Аушвиц са избити над един милион хора, повече от половината са поляци, умъртвени за 20 месеца. Блок No.11 e затвор в затвора


Различни хора по света с различни религия, произход и начини за справяне с живота, еднакви само в едно - всички те са "белязани от Аушвиц".

Продуцент-режисьорът Лорънс Рийс пътува до Йерусалим, Чикаго, Лондон, Бавария, Краков и Тел Авив за среща с шестима оцелели от Аушвиц. Жертвите разказват за пътя си след това... - за травмите и преодоляването, за живота в настоящето с мисъл за бъдещето. Миналото им е черна болка, но тя не трябва да създава сянка за поколенията, въпреки че паметта трябва да остане жива, за да пази всички от ново зло.!


Халина Биренбаум пристига в кибуц през 1947, за да разбере, че другите не се интересуват от нейната история, намират я за отвратителна, обвиняват я лично - в овчедушие и пасивност за самозащита. Нейният син Яков е от следващото поколение, но носи следите на преживяното от родителите. Отнема му доста време, преди да се осмели изобщо да проявява някакъв гняв.

Макс Епщайн е професор по електроинеженерство в Чикаго. Той пази и детайлите от спомените за своите наследници. Когато го питат за татуировката, отговаря: "Това е номер, така че, ако си загубя ръката, да знаят на кого да я върнат". От времето в Аушвиц си спомня най-вече за близостта: "Беше пълен мрак и най-малката искра на близост изгряваше като голяма звезда. Аз избрах да помня звездите".

Липсата на обща програма за справяне с преживяното ги води по свой собствен път.

" Разбрах, че животът би могъл отново да придобие смисъл, ако се опиташ да правиш добро на другите ", казва Тадеуш Смречински , който избира да учи медицина в Краков и да бъде практикуващ лекар на няколко минути път от Аушвиц.



Над всичко, оцелелите издигат необходимостта да предадат нещо на следващите поколения: "Те трябва да помнят кои са и да останат верни на себе си", категорична е 91-годишната Фрида Винеман


Филмът задава най-дълбокия въпрос: Какво е най-тежкото и важно завещание от Холокоста? Отговорът е Паметта.

Златна Романова

"Белязани от Аушвиц" BBC Two


Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад