Ръкописът съдържа внушителните за времето си над 370 листа. Тепърва ще се разглежда, проучва и описва.Очаква се от откритите преписки да бъде установено кой е преписвачът, а и да излязат интересни исторически данни.
Д-р Петко Георгиев, н-к отдел „Специални сбирки" в Народна библиотека „Иван Вазов" - Пловдив: Един полууставен, с всички спазени надредни ударения и титли, което пък ни навежда на мисълта, че може би е препис на печатна богослужебна книга.Това ще бъде установено, разбира се след като датираме хартията и по-точната датировка. Засега това, което можем да кажем е, че ръкописът е от края на 18-и, началото на 19-и век.
Ценната книга е с руска редакция на така наречения черковнославянски език.
Д-р Петко Георгиев, н-к отдел „Специални сбирки" в Народна библиотека „Иван Вазов" - Пловдив: Използван е многократно, което личи от многото зацапвания вътре. Той е църковна книга, която е живяла църковен живот.
Библиотеката в Пловдив е откупила изданието от богослова Ангел Радушев, който се сдобива с книгата преди повече от три десетилетия, докато изографисва православен храм в Сибир. Иконописецът е подарил на библиотеката и ценен пергаментен фрагмент на етиопски църковен ръкопис, който наподобява глаголическото писмо.
Автор: Николай Райшинов
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News