В последните години една от битките на цялото човечество е срещу пластмасата. Въпреки това всяка година в световния океан се изхвърлят близо 8 милиона тона пластмасови отпадъци. Една стара азиатска традиция обаче вдъхновява група изобретатели, които създават биоразградими чинии от листа.
Повече за самото изобретение в "Здравето отблизо".
Според официалните данни всяка година в световния океан се изхвърлят над 8 милиона тона пластмаса. Специалистите предвиждат, че ако замърсяването продължи със същите темпове до 2050 година масата на отпадъците в океаните ще бъде повече от рибите в тях. Това вдъхновява група германски дизайнери да създадат 100 процента биоразградими чинии от листа.
Идеята всъщност е вдъхновена от стар азиатски обичай за подвързване на листа във формата на съдове за храна. Самите чинии са водоустойчиви и могат да се използват многократно. Изобретателите използват специален вид листа, които растат на територията на Индия. Специфичното при тях е, че запазват зеления си цвят дори след като бъдат пресовани във формата на домакинския съд.
В сравнение със стандартните пластмасови чинии, на които са нужни 730 хиляди дни, за да се разградят напълно в природата, листните чинии се разграждат само за 28 дни, без да оставят следи от вредни вещества в почвата. И не на последно място – за създаването на нестандартните чинии не е отсечено нито едно дърво.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News