Битката между българските производители и търговските вериги?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкари в България, членове на сдружение "Произведено в България, Йордан Матеев от Сдружение за модерна търговия, в което членуват големите  търговски вериги и Емил Хърсев, икономист и финансист, коментираха в студиото на "Още от деня" равнопоставеността на стоките по щандовете на големите търговски вериги.

Внесените промени в Закона за защита на конкуренцията на второ четене не са премерени, могат да vlcsnap-2014-05-13-18h52m21s204предизвикат огромни проблеми, каза Йордан Матеев. Има няколко основни риска. Производителите искат да имат по-високи цени, проблемът е, когато искат да наложат по-високите цени с непазарни методи чрез закон, който лобира в полза  на едрите български производители и убива малкия и средния бизнес, тъй като свръхрегулаците по принцип ограничават конкуренцията и убиват най-малките и най-беззащитните. Този закон противоречи на европейските правила, той най-вероятно ще бъде оборен от Европа, България най-вероятно ще бъде глобена, ако той бъде приет по този начин. Това са аргументи, които изтъква и икономическият министър в настоящето правителство, изтъква ги и Световната банка в своя анализ. Най-големите бизнес организации се обявиха срещу този закон, подчерта представителят на Сдружение за модерна търговия.

"Накратко този закон е вреден и той може да нанесе огромни щети върху икономиката на България", заяви Йордан Матеев.

Последната версия на измененията и допълненията на Закона за конкуренцията е разписана и от  vlcsnap-2014-05-13-19h10m34s115представителите  на търговските вериги, правилата важат и за двете страни на договаряне - и за доставчици, и за търговци, категорична беше Мариана Кукушева. Политиката на ниските цени доведе до трайна политика на ниски доходи. Цените на стоките се определят от пазара, не от търговските вериги, каза председателката на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкари в България.

 

"Законът цели да има равнопоставеност на българския доставчик с чуждия такъв", подчерта още Мариана Кукушева.

Развитието на света е процес на намаляване на цените - това е логиката на конкуренцията. Оцелява този, който е по-евтин, защото изтласква другите, припомни Емил Хърсев. Естествено, че не са равнопоставени българските производители с чуждестранните - размерът им е различен. Нашите производители се състезават с фирми със стогодишна история, с други мащаби, с кредити. Българският производител има своите си предимства - той е по-близо до пазара, вкусовете на неговите продукти са естествени, по-близо до тези, към които хората са свикнали, поясни икономистът. Според мен естественият начин е в едно постоянно взаимодействие и работа заедно, а не да се търси партньорството на държавата и да се налагат със сила на другата страна някакви условия на търговия, каза Емил Хърсев.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад