Битката за живота 10 години по-късно

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Гости в студиото на "Още от деня" бяха проф. Масимо Малаго, изп. директор на болница "Лозенец" проф. Любомир Спасов и спасените от тях Памела и Ивайло. С тях говорихме за юбилея от 10 години от първата чернодробна трансплантация в България.

Проф. Спасов обясни, че за 10 години трансплантационната програма в болницата му се е утвърдила. Първата чернодробна трансплантация в страна е била направена на Памела, а снощи е била 122-та, разказа професорът. Целта на трансплантационната програма е пациентите да могат да се лекуват в България. Близо половината от оперираните са деца и те не могат да доживеят 1-годишна или 2-годишна възраст без трансплантация, заради вродени аномалии, които са несъвместими с живота, обясни той.

Проф. Малаго смята, че е важно операциите да бъдат достъпни за хората и да могат да се извършват качествено. Той каза, че операцията и технологията, която се използва за операциите в България, е стандартна. В Европа определено има повече трансплантации, защото има повече възможности за донори, обясни той. Професорът мисли, че хората разбират колко е важно да се предостави такава терапия.

Памела е била на 6 месеца и половина, когато е била трансплантирана. Донорът е бил баща й. Тя каза, че е била на 2-3 години когато родителите й са й обяснили за трансплантацията. През целият си живот тя трябва да внимава да не вдига тежко и да пие имуносупресори.

Малкият Ивайло е олимпиец. Той ходи на всички олимпийски игри за трансплантирани. Той разказа, че най-много медали има от тенис на маса, шах, бягане и хвърляне на топка. Той не се оплаква от това, че също трябва да пие лекарствата си.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад