Борове в Русенско изсъхват заради климатичните промени

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

200 хиляди декара иглолистни дървета в България загиват, според изследванията на Агенцията по горите. Причината е в рязката смяна на температурите у нас. Заради климатичните промени боровете в Русенско масово изсъхват.

В една от гористите местности край Русе почти няма зелено дърво, разказва за "Денят започва" Даниела Димитрова. Стърчат изсъхнали борове , високи 10-15 метра. Засадени са преди 40 години, за да подпомогнат дървопреработващата промишленост, без да се отчита фактът, че иглолистните виреят на по-висока надморска височина и се нуждаят от повече влажност. Така могат да доживеят и 200 години. У нас обаче загиват 20-годишни борове. Дървото е като човека и при неблагоприятни условия имунната му система отслабва, обясняват специалистите.

„Не търпят такива високи температурни разлики, каквито са при нас и това е причината да отслабнат и да започват да боледуват. Болестите по листата водят до това, че те нямат възможност да натрупат хранителни вещества, глюкоза и оттам не могат да фотосинтезират. Лека полека започват да изсъхват от върха надолу. Съхнат три пъти повече от широколистните, което показва, че мястото им не е тук”, пояснява инж. Виктор Михайлов, зам.-директор на РДГ – Русе.

Нормативните наредби обаче не позволяват подмяната на изсъхналите дървета с нови видове.

„Водим санитарни сечи и чакаме по естествен начин да се възвърне местната растителност”, коментира инж. Михайлов.

Иглолистните насаждения в Русенско са на площ от 63 хиляди декара.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад