Часовете по физкултура в училище - недостатъчни
Стряскаща статистика - над 19 процента от децата до 5-годишна възраст у нас са затлъстели. Това показва изследване на Световната здравна организация. Около 36 процента от учениците също са с тегло над нормата, сочат данни на Регионалния здравен инспекторат в столицата. Причините по всяка вероятност са в недостатъчното часове по физкултура, както и вредната храна.
Кала и Катерина са в трети клас. И двете обичат да спортуват. Това струва на родителите им минимум 50 лева на месец за гимнастика или бойно изкуство. Добре знаят, че спорта възпитава. В училище ядат здравословно. Извън училище обаче всеки може да си купи каквото пожелае.
"Понякога ядем вредни неща, но не винаги", призна Кала.
Само от началото на годината регионалната здравна инспекция е извършила над 118 проверки в столове и лавки в столичните училища. 4 от тях са били повторени, заради констатирани нарушения. Въпреки това наредбата за здравословно хранене като цяло се спазва. Часовете по физкултура, не повече от 70 годишно обаче са крайно недостатъчни, твърдят специалисти. Фрапиращо ниското финансиране, което е по 3 лева на ученик годишно пък не позволява нито нови уреди, нито ремонт на старите.
"Дори и в най-големите училища става дума за 1500, 2000 лева, които за цяла година няма как да стигнат", обясни Венелина Николова, помощник директор 125 СОУ "Проф. Боян Пенев".
Венелина не е изчислявала колко биха стрували всички съоръжения, които преди време активно са сe използвали от децата в училище като халки, висилка или прескок. Само за скочище миналата година е дала 1100 лева - заделени пари от делегирания бюджет. И това не са пари от перото за спорт.
"Основно играем волейбол, баскетбол, бадминтон. Да, преди е имало гимнастика. Но преди бяха и по-малко децата, сега са доста големи класове, доста големи училища", каза Георги Георгиев, учител по физкултура.
Рекордьорката на България по скок на дължина и многократна републиканска шампионка Магдалена Христова е категорична, че подготовката в часовете по физкултура често не е на ниво.
"И най-тъжното е, че идват тук децата без да са научени на абсолютно нищо. Малко не сме като треньори по лека атлетика или по нещо друго, ами сме учители по физическо", каза тя.
"В часовете по физкултура никой не подхожда достатъчно сериозно и затова тези, които искат да се занимават по сериозно се записват или на лека атлетика, или на това, което харесват да играят", смята Андрей Петков.
Спортистите са категорични - одобряват идеята треньорите да посещават училищата. Маги вече го прави по проект. В училищата обаче не са сигурни как точно ще бъдат организирани тези часове, тъй като допълнителния модул спорт сега е едва 40 минути. Недостатъчни, ако в тях трябва да се провеждат истински изтощителни тренировки.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News