Часовниковата кула в Мека

Шок, еволюция или...грешкаДокументален филм

Държава: САЩ
Година: 2016
Времетраене: 50 минути
Часовниковата кула в Мека
За продукцията

Епизод на "Дискавъри" за инженерните предизвикателства при построяването на Часовниковата кула в Мека

Мека - свещеният град на исляма. Място за поклонение на милиони мюсюлмани от цял свят. За да бъде блясъкът още по-голям, над прочутата Свещена джамия се издига най-голямата Часовникова кула в света.

Строителни конструктори от 10 страни работят по издигането й, но не само поклонниците наоколо са проблем, а и теренът. Вятърът духа безспир. Инсталацията сякаш е обречена да се провали и да падне. Сградата е в четирите измерения и представлява ново предизвикателство в архитектурата. "Първо нямахме и идея, а сега стана реалност. Това е удивително"

Четири години инженерите създават гигантската конструкция в Саудитска арабия - от първоначалните 450 метра височина се стига до 600м.

Предизвикателството е как да поставят толкова голям часовник на върха и да го осветят възможно най-добре.

Движението на хора е ограничено - само на мюсюлманите се разpешава да влизат в града, а времето тече. Диаметърът на часовника е 43 метра, минутната стрелка е 23 м, а часовата - 17, четирите циферблата тежат общо 21 тона. Часовникът е 25 пъти по-голям от Лондонския Биг Бен.

Във фасадата са 98 милиона стъклени мозаечни плочи и 24-каратова златна обшивка. През нощта 2 милиона LED-тела осветяват часовете, видими от разстояние 8 км. Висшата точка е Молитвената стая под върха на Кулата.

Освен възторг обаче грандиозното изпълнение има и опоненти - традиционалисти.

От 80-те години на ХХ век,повече от 95 процента от историческите места в Мека, някои датиращи от най-ранните години на исляма през VІІ век, са разрушени, за да освободят място за кули и петзвездни хотели. Кулата се издига 46-пъти по-високо от Ал Каба - черният куб в центъра на Свещената джамия в Мека, приет за най-съвършената структура сред мюсюлманите, изразяващ хармоничната връзка с Бога.

"Мека никога няма да се превърне в мегаполис, независимо от изкопите и битката с небостъргачите за място сред облаците", уверен е Сами Ангави, радетел за опазване на историческото наследство. Негов приятел и бивш колега от Изследователски център Хадж е Махмуд Бодо Раш - германски архитект, приел исляма преди 40 години, активен в "съвременното" проектиране на свещените градове. За Ангави: "Мека е светилище. Дом на Бога, убежище за хората и родно място на исляма, изградена по перфектния архетип на пророка Ибрахим" /или Авраам/...

Златна Романова

Акценти
Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад