Да демонтираш АЕЦ

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Оказва се, че колкото е трудно да се построи АЕЦ, два пъти по-трудно е да се ликвидира. Изграждането на един блок в Козлодуй е продължавало от 3 до 5 години, а демонтажът на малките блокове ще продължи 3 десетилетия. Тези и още любопитни факти разказаха за нашите зрители от държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци” , което в момента демонтира ядрените мощности на първата на Балканите атомна централа. А за "Денят започва" разказа кореспондентът на БНТ Илиана Минковска.

Тези огромни зали, в които допреди няколко години се е произвеждала една трета от електроенергията на България, сега изглеждат като след бомбардировка. Навсякъде се реже, кърти и разглобява, демонтират се уникални машини и съоръжения за милиони. Вече 60 на сто от едрогабаритното оборудване в машинната зала на 1 и 2 блок е изнесено.

"Тука е била първа машина на първи блок, първи турбогенератор - свалени са цилиндри и тръбопроводи, турбогенераторът и възбуждането. Долу фундаментът е разрязан, ето това са парчетата от него, които чакат изнасяне навън. И в момента вървят последните дейности. Справяме се някак си, хората се научиха и ето бетонът как е нарязан и подреден за изнасяне навън", разказва Пламен Петков, гл. инженер на ДП „РАО”.

7 200 тона метал вече е изнесен от цеховете през миналата година, близо 5 хиляди тона са продадени за 5 млн лева. Но този приход е само малка част от необходимите над 1 милиард евро за извеждане от експлоатация на първите 4 реактора. За да не се допусне изнасяне на радиоактивни елементи е доставен специален скенер, който преглежда всяко парче метал.

"Всичко, което ще излиза от контролираната зона и което ще бъде обявено за скрап, няма да бъде продавано като оборудване, ще бъде раздробено и сложено в еднотонните опаковки и сканирано на тази машина. След това, ако е чисто, ще бъде освобождавано за последваща преработка", пояснява Дилян Петров, директор на ДП „РАО”.

Нашата камера видя и началото на демонтажа на първия ядрен реактор в Козлодуй.

"Вадим касетите и след това отново ще затворим калпака, за да извършим други дейности около контейнера. Целта ни е да намалим радиационния товар на персонала, затова ще се извадят касетите", казва Пламен Петков, гл. инженер на ДП „РАО”.

Първоначалният план за ликвидация до „зелена поляна” е променен със запазване на част от сградите и така крайният срок за извеждане от експлоатация е съкратен с 5 години. 60 на сто от необходимите средства осигурява международният фонд „Козлодуй”, останалите са от българските фондове. В тях обаче липсват 342 милиона евро, които щяха да дойдат от малките блокове, ако не бяха спрени предсрочно. Точно срещу входа на АЕЦ-Козлодуй вече се работи и на националното хранилище за ядрени отпадъци. Прегледани са 180 терена, докато е избрана площадката в местността „Радиана”, където ще бъде изградено най-модерното съоръжение от този тип в Европа. Заради него държавното предприятие „РАО” ежегодно отчислява от бюджета си 400 хиляди лева за социални проекти в Козлодуй.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад