Да преподаваш на село

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В навечерието на празника на славянската писменост и култура - 24 май ще ви разкажем една нетрадиционна история за млад учител и удовлетворението да даряваш знание и щастие на децата. 24-годишният Йордан Начев се отказва от кариера във Великобритания, за да преподава в единственото у нас училище за социално слаби деца-таланти във великотърновското село Русаля. Какво го мотивира да остане в България разказва Зорница Илиева.

24-годишният Йордан Начев е от морската столица Варна, но днес го откриваме във великотърновското село Русаля - мястото, където сбъдва мечтата си да бъде учител. Осъществява я след четири години, прекарани във Великобритания и Истанбул, където завършва висшето си образование.

Йордан Начев - учител: „Особено през втората година - тогава най-много ми липсваше България, прекарвал съм дълги вечери така да се каже с тъга на сърцето, защото това, което имаме тук, е нещо, което липсва навсякъде другаде! В България има много възможности за хора, които имат добро образование и желание да работят!“

Възможности обаче има и на Запад и Йордан получава сериозни предложения за високоплатена работа. Любовта към Родината обаче надделява. В началото на октомври миналата година тази любов го отвежда в училище „Димитър Екимов“ в село Русаля - първото частно учебно заведение в страната за социално слаби деца с изявени таланти.

Йордан Начев - учител: „Те са подбрали децата от социално слаби семейства, работили са със социалните за идентифицирането на таланти в тези деца и след като са избрали своите ученици, са ги пратили насам, където ние ги поехме. Преподавам английски език, като се опитвам да бъда много усмихнат и да говоря с акцента, да включа рисунки, песни, защото децата тук са специални!“

В момента в училището учат 16 ученици от предучилищна възраст до трети клас. Със средства на дарители се изгражда и дом, където децата живеят.

Йордан Начев - учител: „Моите очаквания бяха покрити напълно, дори бих казал, че бяха надминати, защото тук се чувствам страшно полезен. Когато виждам в децата начина, по който те се научават да пишат, да говорят на английски или да използват компютъра – нещо, което те не са правили преди, виждам таланта си оползотворен...!“

Така в навечерието на славянската писменост и култура младият учител доказва, че българското образование има бъдеще. В момента Йордан подготвя своите ученици за конкурси и участия, а догодина училището ще посрещне още 15 талантливи деца.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад