Данъците за култура и за хазарт - въпрос на законодателство и още нещо

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Разгоря се голям спор за това дали ще има промените в Закона за хазарта и какви ще бъдат те. Не стана обаче дума за култура, а отчисления от таксите от хазарта би трябвало да влизат в Национален фонд за култура.

Владимир Пенев смята, че този разговор обикновено се води помежду хората на културата, а отсъстват представители на Министерството на финансите, от Комисията по финанси от Народното събрание, от които всичко това зависи. Според него това трябва да бъде държавен приоритет, не просто на думи и на хартия. По закон от хазарта трябва да се отделят някакви средства за култура, а те не се отделят, което означава, че законът не работи. Пенев даде пример с определянето на филмовото производство за следващата година, при което по закон трябва да има задължително производство на високобюджетни филми, а не вместо тях, на повече нискобюджетни.

Диана Андреева очерта световната практика по отношение на финансирането на културата и отчисленията от хазарта. Отчисленията за Националния фонд за култура по закон са 10 процента от офлайн и онлайн таксите за хазарта годишно. Има Закон за меценатството, който по думите на Андреева, се оказа мъртво роден, тъй като не е допринесъл за входящи парични потоци, за допълнително финансирани на културата. Тук тя цитира текст от закона за меценатството относно подпомагането на културата.

Добрите намерения обаче не са се осъществили и се е стигнало до поправка в Закона за хазарта през декември 2014 г., която е била подкрепена от всички политически сили.

Министерството на финансите твърди, че Законът за хазарта и отчисленията за култура противоречат на Закона за публичните финанси и затова не могат да бъдат изпълнявани.

След 2008 година, след орязването на бюджета, понастоящем културата е постоянно с 0.5% , което означава около 520 милиона за Група "Култура", вкл. обществените медии и бюджетите на общините, и средствата за министерството. Диана Андреева цитира съответната точка от управленската програма на правителството, която всъщност не се изпълнява. Тя напомни, че УС на Национален фонд "Култура" има как да реагират по линия на управленската програма, тъй като за бюджетните институции тя е "задължаваща, аксиоматична". Андреева изтъкна, че има възможност за други решения за управлението на фонда.


"УС може да излезе с категорична декларация, в която да се напомни на правителството за управленската програма, за ангажимента, който има министерството на финансите да спазва секторния закон и отчисленията в рамките на 10% от хазарта към Национален фонд култура. И мисля, че освен всички членове на УС, всички гилдии, организации, творци, граждани в българската култура биха подкрепили изпълнението на Национален фонд "Култура".



Борислав Геронтиев обясни какви мерки са предприемани по отношение на финансирането на фонда, но като цяло без резултат. Геронтиев разказа само за един щастлив случай от времето на правителството на Орешарски, когато са били отчислени от хазарта в размер на над 78,400 милиона лева, а в отделна графа са били записани и отчисленията за Фонд "култура" - в размер на над 7, 400 милиона лева. Тогава фондът е имал готовност да разпредели тези средства по най-добрия възможен начин, на базата и на световния опит, но парите така и не са били получени.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад