Детско правосъдие - ключова тема на ХIV Юридически барометър

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В репортажа са използвани кадри от филма "Интернатът"

Детското правосъдие е ключова тема на 14-тия по ред Юридически барометър. Юристи и студенти се обединиха около няколко тези - държавата не се справя с наказанията на непълнолетните и с правилното третиране на децата като свидетели и дори жертва на престъпления. В повечето случаи техните права не са защитени. Какви са проблемите и ще се разрешат ли с приемането на

нов специализиран закон разказват Цветелина Катанска и операторът Недялко Данов.

Делът на извършените от малолетни и непълнолетни общественоопасни деяния не надхвърля 10%. Осъдените са намалели за година с 30 на сто. Въпреки това има няколко тревожни тенденции, които се забелязват през последните години. Първо пада възрастовата граница на извършителите, повишава се обществената опасност на извършените от тях деяния, увеличават се

случаите на агресия и насилие сред подрастващите. В същото време липсва адекватна нормативна уредба, която да има както превантивен характер, така и да помага на децата да се откажат навреме от агресията.

Вергиния Мичева-Русева, съдия в Софийски градски съд, бивш зам.-министър на правосъдието: "Децата не са от тази група вресливи, заради които тръгваме да решаваме някакъв проблем. Обикновено хората се оплакват и се решава проблемът. Децата не са голяма обществена група, с която някой би се съобразил."

Вергиния Мичева е една от тези, инициирали създаването на специално законодателство за детското правосъдие още през 2005 г. Законът обаче е на трупчета заради липсата на парламент, както и все още няма одобрение за текстовете от Европейския съвет.

Вергиния Мичева-Русева, съдия в Софийска градски съд, бивш зам.-министър на правосъдието: "Няма да има основания за обжалвания от затворници за лошите условия в затворите и арестите, но ако отидете в един дом - ВУИ или СПЕИ - те са общо шест на територията на страната, ще видите, че децата живеят по-лошо, отколкото затворниците - аз съм ходила и на двете места и съм ги видяла."

Диляна Славкова, Национална мрежа за децата: "Вече са останали не 240, а 180 деца по последни данни от Министерството на образованието, но в същото време ситуацията в тези интернати продължава да бъде изключително тежка откъм достъп до здравеопазване, образование, контакт с общността и какво ли още не."

Юристите са категорични, че нормативната уредба, която третира децата като свидетели, жертви и извършители на престъпления, е много остаряла.

Даниел Вълчев, Юридически барометър: "Когато се говори за детското правосъдие или правосъдие за деца имаме предвид всичко онова, което се отнася за положението на децата и за начина, по който те се третират в различни видове производства както съдебни, така и несъдебни."

Лилия Вълчева, юрист от "Юридически барометър": "Системата за детското правосъдие в момента е силно репресивна, тя залага основно на много мерки, които съдържателно покриват не малка част от тях - покриват наказания, а не наказателните мерки проявяват една твърде скромна ефективност."

Настоящето правосъдно министерство подкрепя разработения досега Закон за младежкото правосъдие. Той предвижда закриване на интернатите и прекратяване на практиката да бъдат затваряни деца под 14-годишна възраст. Освен това в текстовете е записано, че единствено специализирани състави на съда ще могат да се занимават с дела, в които са засегнати интересите

на непълнолетни.

Деница Александрова-Митрова, зам.-министър на правосъдието: "По обективни причини нямаме действащ Закон за детско правосъдие по простата причина, че нямаме Народно събрание, но това не означава, че държавата трябва да бездейства. Именно в тази връзка министерството като институция продължава работата по българо-швейцарския проект за изграждане на сините стаи, тоест изгражда се инфраструктурата, помещенията, в които да може да се работи с децата."

В синята стая децата се изолират от външни въздействия и са подтиквани от специалисти да кажат какво наистина ги тревожи. Обучените до момента магистрати са 30. На 27 март стартира нова програма, като част от тях ще станат и обучители.

Водещи юристи, които присъстваха на обсъждането вчера допълниха, че има и още един сериозен фактор, който се пренебрегва от настоящото законодателство, а именно родителите и тяхната роля при възпитанието на децата, както превантивно, така и последващо.

Вергиния Мичева-Русева, съдия в Софийски градски съд, бивш зам.-министър на правосъдието: "Авторитетната фигура в семейната среда трябва да бъде намерена и тя да поеме надзорната роля върху детето."

Фактор е и образованието.

Деница Александрова-Митрова, зам.-министър на правосъдието: "Средата определя и съзнанинето. Когато живееш в неподходяща среда, където не се подкрепят, а по-скоро поведението на околните е към нарушаване на правилата в обществения живот, ти няма как да вървиш в някакъв по-положителен аспект. Тук освен самото битуване, трябва да се наблегне и върху образованието на тези деца."

Има и още един аспект от детското правосъдие, който беше засегнат в изследването на юридическия барометър - има съдии, които използват модерни методи въпреки остарялото законодателство. Те засега обаче са единици.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад